ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ: Οδοστρωτήρας η Ελλάδα… πάτησε την Ουκρανία (pics)

0

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει υπεράνθρωπη εμφάνιση και να σημειώνει 41 πόντους, η Εθνική Ελλάδος ισοπέδωσε την Ουκρανία με 99-79 και σφράγισε την πρωτιά του ομίλου.

Μας έπαιξαν σκληρά, στα όρια του αντιαθλητικού, οι Ουκρανοί αλλά αυτή η ομαδάρα δεν… μασάει πουθενά. Τι κι αν έχανε με 7 πόντους στο ημίχρονο, η Εθνική Ελλάδος έκανε διαστημική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος και ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να πάρει μια εύκολη νίκη και να κάνει το 4 στα 4 στη φάση των ομίλων του Ευρωμπάσκετ.

Η Ελληνική ομάδα μπήκε φουριόζα στον αγώνα και με ηγέτη τον Γιάννη Αντετοκούμπο προηγήθηκε με 10-2 στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Ένα αντιαθλητικό φάουλ που σφυρίχτηκε επάνω στον Tyler Dorsey έδωσε τη δυνατότητα στους ουκρανούς να πετύχουν έξι συνεχόμενους πόντους και να μειώσουν σε  12-8. Η Ελλάδα είχε καλό ρυθμό σε αρκετά σημεία του πρώτου δεκαλέπτου αυτός ο οι αμυντικές τις ολιγωρίες έδωσαν το δικαίωμα στην Ουκρανία να διατηρείται κοντά στο σκορ και το δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 23-20 υπέρ της Εθνικής μας.

Και εδώ που τα λέμε Κανένας μας δεν περίμενε η Ελληνική ομάδα να έχει ένα εύκολο απόγευμα. Οι ουκρανοί δεν είναι τυχαίοι όπως δεν είναι τυχαίο και το γεγονός ότι μέχρι σήμερα μετρούσαν μόνο νίκες και ήταν στην κορυφή του ομίλου. Στο 12′ κατάφεραν να προσπεράσουν με 25-23 υποχρεώνοντας τον Δημήτρη Ιτούδη να καλέσει τάιμ άουτ και να επαναφέρει στο παρκέ τον Γιάννη Αντετοκούμπο. Ο Ομοσπονδιακός μας τεχνικός χρησιμοποίησε μαζί τον Γιάννη και τον Παπαγιάννη θέλοντας να δημιουργήσει ένα απροσπέλαστο αμυντικό Τείχος.

Με ένα τρίποντο του Κώστα Σλούκα η Ελλάδα προσπέρασε με 26-25 ωστόσο οι Ουκρανοί συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί και έτσι στο 14′ το σκορ ήταν ισόπαλο 30-30.

Μάλιστα στο 15′ προσπέρασαν ξανά με 35-32 και με ηγέτη τον Σανόν κατάφεραν να ξεφύγουν με 36-32 στο 17′. Οι παίκτες της Ουκρανίας έσφιξαν πολύ την άμυνά του παίζοντας στα όρια του αντιαθλητικου ειδικά απέναντι στον Γιάννη. Οι διαιτητές ανέχονταν το σκληρό τους παιχνίδι και οι διεθνείς μας βγήκαν έξω από τα νερα τους. Στο 19′ η Ουκρανία ξέφυγε με 44-37 πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 46-39.

Το αντιαθλητικό παιχνίδι της Ουκρανίας πείσμωσε τους διεθνείς μας και ιδιαίτερα τον Γιάννη Αντετοκούνμπο ο οποίος έδωσε το έναυσμα για τη μεγάλη αντεπίθεση της εθνικής Ελλάδος. Στο 23′ η Ελληνική ομάδα πλησίασε στον πόντο (48-49), ενώ στο επόμενο λεπτό προηγήθηκε με 50-49. Με τον Γιάννη να φτάνει τους 33 πόντους στο 26′ η Ελλάδα ξέφυγε με 60-53. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό στο 28- (63-53) λόγω του Tyler Dorsey ο οποίος πήρε φωτιά στο τρίτο δεκάλεπτο. Με δύο σερί τρίποντα του Νικ Καλάθη η Εθνική μας έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 14ων πόντων (71-57). Το επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο ήταν 32-11 για την Ελλάδα οπότε αντιλαμβάνεστε το ποσό καλή ήταν η ομάδα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για την Εθνική η οποία δεν έδωσε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Ουκρανούς.