ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ: Όταν σοβαρεύτηκε καθάρισε τους Βρετανούς (pics)

0

Η Εθνική Ελλάδος, χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στη σύνθεσή της, τα βρήκε σκούρα για ένα ημίχρονο απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία όμως τελικά επικράτησε με 93-77.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα από το 25 και μετά σοβαρεύτηκε και έκανε το 3 στα 3 σε αυτό το Ευρωμπάσκετ. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα ο οποίος έπαιξε και για τον Γιάννη Αντετοκούμπο αλλά και για τον κάκο σήμερα Tyler Dorsey.

Η Ελληνική ομάδα ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι καθώς προφανώς επηρεάστηκε από τη δυναμικότητα του αντιπάλου και ενδεχομένως άπαντες να περίμεναν μία άνετη επικράτηση δίχως να χρειαστεί να κοπιάσουν πολύ. Προφανώς και δεν χρειάζεται ο Γιάννης Αντετοκούμπο για να κερδίσουμε εύκολα Βρετανούς.

Στο 4′ ήμασταν πίσω στο σκορ με 12-8 γεγονός που ανάγκασε τον Δημήτρη Ιτούδη να καλέσει τάιμ άουτ και να τα ψάλλει ένα χεράκι στους παίκτες του. Στο 5′ η Μεγάλη Βρετανία βρέθηκε να προηγείται με 15-8 με τον Λουντζη να απαντά με δικό του τρίποντο. Ο Σλούκας με δική του βόμβα τριών πόντων έφερε το ματς στον πόντο (15-14), ενώ Λούντζης με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα στην επίσημη αγαπημένη στο 7′. Το σερί της Ελληνικής ομάδας έφτασε στο 11-0 με ένα ακόμη τρίποντο του Σλούκα (19-15 στο 8′). Στο 9 η Ελλάδα ξέφυγε με 24-15 λόγω της Λουκά ο οποίος έμοιαζε ασταμάτητος, πριν το τέλος του δεκαλέπτου με 24-17.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη ξεκίνησε σοβαρά στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 11′ ξέφυγει με διψήφια διαφορά πόντων (17-29). Οι Βρετανοί προσπάθησαν να μπουν ξανά μέσα στο παιχνίδι και στο 14′ μείωσαν σε 32-26. Στο 17′ η διαφορά έπεσε στους τέσσερις πόντους (35-39), ενώ στο 18′ πλησίασαν στο σουτ (39-42). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 46-43 με την ελληνική ομάδα να προβληματίζει.

Αν και πιστέψαμε ότι στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας θα έμπαινε σοβαρά κάτι τέτοιο δεν συνέβη με αποτέλεσμα στο 23′ οι βρετανοί να μειώσουν σε 51-50. Το ευτύχημα για τον Δημήτρη Ιτούδη ήταν ότι ο Κώστας Σλούκας παρέμεινε σε τρομερή κατάσταση με αποτέλεσμα δύο ακόμη δικές του βόμβες αλλά και ένα καλάθι του μετρίου σε αυτό το τουρνουά Παπαπέτρου να πάρουμε αέρα 9 πόντων στο 27′ (54-63). Στο επόμενο λεπτό η Εθνική Ελλάδος απέκτησε και πάλι διψήφια διαφορά στο σκορ (56-67) ενώ στο 29′ η διαφορά έφτασε στους 13 πόντους (58-71) πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με 71-60.

Στο 33′ ξεφύγαμε με 81-64 και ουσιαστικά κάπου εκεί τα πάντα κρίθηκαν. Ο Παπαγιάννης ανέλαβε δράση και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 20 πόντους (68-88) μετατρεποντας σε περίπατο το ματς. Η Ελλάδα αν και δεν ικανοποίησε με την απόδοσή της κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα έφτασε στο 3 στα 3.