Φορτσάρει για τη πρόκριση η ΑΕΚ

0

Τεράστια εμφάνιση για την ΑΕΚ, που επικράτησε στο πολύ κρίσιμο παιχνίδι με την Βενέτσια με 84-64. Η Ένωση έπιασε την πρωταθλήτρια Ιταλίας στην βαθμολογία, ενώ την προσπερνά στην ισοβαθμία και πλέον φορτσάρει για τη πρόκριση. Μαγικός ο Γκριν που μαζί με τον απίστευτο Μαυροειδή οδήγησαν την ομάδα. Πολύτιμος και ο Τζέιμς, κυρίως στην άμυνα, σε ένα παιχνίδι που δεν υστέρησε κανείς.

Το ματς

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη και να είναι άστοχες. Με βασική επιθετική αιχμή τον Μαυροειδή (10π.), η ΑΕΚ, με σερί 7-0, βρισκόταν στο +6 (15-9), στο 8ο λεπτό. Αυτή ήταν και η διαφόρα της 1ης περιόδου (17-11) με την Ένωση, σε αυτό το 1ο δεκάλεπτο, να υπερέχει στη ρακέτα και να βγάζει πολύ καλές άμυνες.

Χρειάστηκαν, μάλιστα, μόλις 2 λεπτά, στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, για να γίνει διψήφια η διαφορά (25-13) με 5 προσωπικούς πόντους του εξαιρετικού στην οργάνωση, ως τότε, Γκριν. Με πλέι μέικερ τον Ξανθόπουλο, πλέον, και, χτυπώντας κυρίως στο ποστ, η ΑΕΚ βρέθηκε και στο +15 (35-20, στο 16΄) με γκολ-φάουλ του Μπάρλοου, έπειτα από δύο καλάθια του Ελόνου. Οι Ιταλοί, πάντως, απάντησαν με ένα γρήγορο 5-0 (35-25, στο 17΄), και με ένα επί μέρους 1-8 στο τελευταίο 1,5 λεπτό του ημιχρόνου πήγαν στα αποδυτήρια μόλις στο -5 (42-37).

Ένα τρίποντο του Τζόνσον, μάλιστα, στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, έφερε τη Βενέτσια σε απόσταση ενός σουτ (42-40), στο 21΄. Η ΑΕΚ απάντησε άμεσα με δικό της 7-0, κάνοντας το το 49-40, στο 23΄, με πρωταγωνιστές τους Τζέιμς και Γκριν. Παίρνοντας ενέργεια από την εξαιρετική άμυνά της, με τον Χάρις να «μπαίνει» και αυτός στο ματς, και με νέο σερί 11-0, η Ένωση βρέθηκε στο +19 (63-44, στο 29΄)! Ένα τρίποντο του Γκριν έφερε τους κιτρινόμαυρους στο +22 (70-48), στο τέλος της 3ης περιόδου.

Με τρίποντο του Ντούσαν, η διαφορά πήγε και στους 24 πόντους, στην αρχή της 4ης περιόδου, σημείο κατά το οποίο είχαν κριθεί τα πάντα (76-52, στο 33΄). Οι παίκτες της ΑΕΚ παρέμειναν σοβαροί, οι Ιταλοί δεν πίστευαν στην επιστροφή και έτσι η διαφορά κυμαινόταν σταθερά κοντά στους 20 πόντους. Η λήξη του ματς (84-64) βρήκε στο παρκέ τον Μωραϊτη, τον Καββαδά (δεν είχε αγωνιστεί ως τότε), αλλά και τον Άτιτς (ξανά).

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 45-37, 70-48, 84-64.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ελόνου 4, Τζέιμς 8, Γκριν 19 (10 ασίστ), Χάρις 8, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 10, Ατιτς 2, Λαρεντζάκης 3 (7 ριμπάουντ), Μπάρλοου 6, Μωραΐτης, Μαυροειδής 19 (7/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Καββαδάς 5.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Ντε Ραφαέλε): Χέινς 10, Πέριτς 12, Τζόνσον 12, Τόνουτ 2, Ορελικ 8 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόλπιν, Ρες, Μπιλίγκα 3, Τσερέλα 2, Γουάτ 13 (14 ριμπάουντ).