Φοβερά παιχνίδια στην pre-season

0

Ο χρόνος μετράει αντίστροφα για την έναρξη των επίσημων αγώνων του ΝΒΑ και οι ομάδες σιγά-σιγά ρολάρουν. Αναπόφευκτο να υπάρξουν φοβερά παιχνίδια, γεμάτα suspens στη χθεσινή βραδιά της pre-season.

Αργεντινοκαναδέζικη μονομαχία, με νικητές τους Toronto Raptors, οι οποίοι έκαμψαν την αντίσταση της Buenos Aires San Lorenz με 122-105. Ο νεαρός Fred VanVleet ήταν το πρόσωπο του παιχνιδιού, καθώς σταμάτησε στους 31 πόντους με 12/19 σουτ εντός πεδιάς, προσφέροντας παράλληλα στην ομάδα του 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ένα ματς με απίστευτες διακυμάνσεις πρόσφεραν στο κοινό οι Indiana Pacers και οι Orlando Magic, με τους δεύτερους να επικρατούν με 114-106. Η πρώτη περίοδος 30-19 υπέρ των Pacers, με τους Magic να απαντούν με επι μέρους σκορ 23-44 στα επόμενα 12 λεπτά και το ημίχρονο έληξε 53-63. Ακολούθησε το… 34-21, ενώ στην τελευταία περίοδο υπήρξε νέα ανατροπή (19-30) για να φτάσουμε στο τελικό σκορ. Ο Serge Ibaka έκανε θραύση, τελειώνοντας τον αγώνα με 19 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Μια άνιση μάχη είχαμε ανάμεσα στους Chicago Bulls και τους Cleveland Cavaliers, με τους πρωταθλητές να χρησιμοποιούν κυρίως τα… δεύτερα και να γνωρίζουν αναπόφευκτα την ήττα με 118-108. Ο Rajon Rondo έγραψε στο κοντέρ του 20 πόντους, ενώ οι Taj Gibson και Paul Zipser είχαν από 18 πόντους, έκαστος.

Υποτονικοί έμοιαζαν οι San Antonio Spurs κόντρα στους Miami Heat, με αποτέλεσμα να ηττηθούν με 108-100. Οι Τεξανοί είχαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα, χωρίς κανέναν να διακριθεί ιδιαίτερα, τη στιγμή οι νικητές είχαν πρώτο σκόρερ τον Tyler Johnson με 17 πόντους.

Εκπληκτικό παιχνίδι διεξήχθη ανάμεσα στους Golden State Warriors και τους Denver Nuggets. Το ματς κρίθηκε στην παράταση, με λυτρωτή τον Patrick McCaw, ο οποίος νίκησε το χρονόμετρο με σουτ από μέση απόσταση για το τελικό 129-128. Εξαιρετική παρουσία είχαν οι Steph Curry και Kevin Durant με 22 και 19 πόντους, αντίστοιχα, χωρίς… κατάχρηση προσπαθειών.

Τέλος, οι Phoenix Suns έκαψαν την αντίσταση των Dallas Mavericks με 112-107, έχοντας κορυφαίο τον Eric Bledsoe με 17 πόντους.