Φοβερή ανατροπή και νίκη με ΕΘΑ για Ένωση!

0

Φοβερό παιχνίδι διεξήχθη στο κλειστό του Αυγόρου, μεταξύ δύο σχεδόν ισάξιων αντιπάλων, που έδωσαν ό,τι είχαν και δεν είχαν πάνω στο παρκέ, με την Ένωση Νέων Παραλιμνίου να κάνει μεγάλη ανατροπή, επικρατώντας της ΕΘΑ με 78-69.

Οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν το ματς για 34 λεπτά και έβρισαν απάντηση σε κάθε προσπάθεια των Παραλιμνιωτών να επανέλθουν. Όμως, το τρίποντο-μαχαιριά του Νικόλα Θωμά, οι κρίσιμοι πόντοι του Κέβιν Τόμας και η παλικαρίσια παρουσία του Τάιλερ Χάινς ανέτρεψαν στο τέλος το σκηνικό, όπου χρειάστηκε και η συμβολή των Μπλέικς, Ουάσινγκτον για να έρθει το ροζ φύλλο. Πολύ καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο είχε και ο Τζάρβις Ρέι…

Η ομάδα της Έγκωμης είχε σε εξαιρετική κατάσταση στο πρώτο μέρος τον Κλιφ Κόλιμον, με άξιο συμπαραστάτη του τον Μάξι Έσιο, ενώ ο Λερόν Μπαρνς ήταν ο βασικός εκτελεστής στο δεύτερο ημίχρονο με δύσκολα, κρίσιμα σουτ. Ωστόσο, στο τέλος δεν υπήρχε ψυχραιμία και σωστές επιλογές, με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα.

Οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 39% στα σουτ δύο πόντων, έναντι 51% των αντιπάλων τους, κάτι που αντισταθμίστηκε από τα 17 λάθη του σωματείου της Λευκωσίας, έναντι 9 της ΕΝΠ.

MVP: Τάιλερ Χάινς

Η κορυφαία του εμφάνιση στο κυπριακό πρωτάθλημα. Ο μαχητικός σέντερ κράτησε όρθια την ομάδα του δύσκολα και στο τέλος συνέχισε, κλειδώνοντας το ροζ φύλλο. Είχε συνολικά 16 πόντους με 7/11 δίποντα, 2/2 βολές και 9 ριμπάουντ!

HERO OF THE GAME: Νικόλας Θωμά

Σαν πραγματικός αρχηγός, δε δίστασε να πάρει τις ευθύνες πάνω του και “μίλησε” στα δύσκολα. Το τρίποντό του στα 3’56” μείωσε σε 61-62 και έκανε για πρώτη φορά την ομάδα του να πιστέψει στην ολική επαναφορά.

KEY FACTOR: Κέβιν Τόμας

Ήταν σχεδόν… αόρατος σε όλο το ματς, αλλά στο τέλος έκανε τη διαφορά με συνεχόμενα κρίσιμα καλάθια. Καθοριστικός στο ροζ φύλλο.

Δεκάλεπτα: 18-15, 35-40, 45-52, 78-69

Ένωση Νέων Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Πυρίλλης, Ρέι 17 (3), Ουάσινγκτον 10 (2), Μπλέικς 17 (1), Χάινς 16, Στρατής, Θωμά 7 (1), Παπαδόπουλος, Τομάς 11.