«Γίγαντας» Γιάννης με 31 πόντους, οι Μπακς λύγισαν τους Μάβερικς (vid)

0

Ο MVP είναι εδώ και έστειλε το μήνυμα στον βασικό του αντίπαλο για το «τριπιτ». Ο Αντετοκούνμπο με 31 πόντους οδήγησε τους Μπακς στην νίκη απέναντι στους Μάβερικς του παραλίγο… τριπλού, Λούκα Ντόντσιτς.

Ο «Greek Freak» παρά το πρόβλημα που αντιμετώπισε με τα φάουλ, σταμάτησε στους 31 πόντους έχοντας και 9 ριμπάουντ, ενώ καθοριστικός και ο Κρις Μίντλετον με 25 πόντους, οχτώ εκ των οποίων στα τελευταία λεπτά.

Ο αγώνας όπως περίμεναν όλοι ήταν ένα ντέρμπι με τον «Greek Freak» να ξεκινάει δυνατά, αλλά να χρεώνεται με φάουλ αρκετά νωρίς, μένοντας για σημαντικό χρονικό διάστημα στον πάγκο. Οι Μάβερικς εκμεταλλεύτηκαν την απουσία για να επιστρέψουν από το -14 και μάλιστα να μειώσουν σε 100-99. Ένα τρίποντο του Αντετοκούνμπο έστειλε την διαφορά στους 4 (103-99) αλλά ο Ντόντσιτς επέμενε και το Ντάλας πέρασε μπροστά για δεύτερη φορά στον αγώνα με 103-104. Δύο τρίποντα του Μίντλετον έκαναν το 109-105, με τον Ντόντσιτς να μειώνει σε 109-107. Το Ντάλας είχε την ευκαιρία για να ισοφαρίσει ή και να… προσπεράσει αλλά ο Πορζίνγκις ήταν άστοχος στο τρίποντο. Ο Μίντλετον κέρδισε φάουλ, έχοντας 2/2 βολές, ο Ντόντσιτς σκόραρε για το 111-109, στα 2 δευτερόλεπτα. Ο Λόπεζ κέρδισε φάουλ με 1.6 δευτερόλεπτα, ευστόχησε στην πρώτη, έχασε την δεύτερη με τον Σλοβένο άσο των Μάβερικς να επιχειρεί να ισοφαρίσει από το κέντρο αλλά το σουτ ήταν άστοχο.

Από το Μιλγουόκι το οποίος έχει ρεκόρ 9-4, ο Γιάννη Αντετοκούνμπο είχε 31 πόντους με 1/10 βολές, 12/16 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ. Καθοριστικός ο Μίντλετον με 25 πόντους, ο Χόλιντει είχε 16 πόντους, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο σε 4 λεπτά συμμετοχής είχε 5 πόντους με 0/1 βολή, 1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα.

Για το Ντάλας ο Ντόντσιτς είχε 28 πόντους, 13 ασίστ και 9 ριμπάουντ, ο Χάρνταγουει 22 πόντους, ο Πορζίνγκις 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.