Γουόριορς – Γκρίζλις 112-117: Μοράντ και Μέμφις σόκαραν το ΝΒΑ και προκρίθηκαν στα playoffs

0

Μάγκες οι Γκρίζλις, επιβλήθηκαν με 117-112 των Γουόριορς στον τελευταίο αγώνα του play-in τουρνουά και προκρίθηκαν στα playoffs. Απίστευτος ο Μοράντ με 35 πόντους, στους 39 σταμάτησε ο Κάρι.

Οι Γκρίζλις έχουν καρδιά. Οι Γκρίζλις έχουν Ζα Μοράντ. Οι Γκρίζλις είναι στα playoffs. Στον πιο σημαντικό αγώνα της πρόσφατης ιστορίας τους, οι Γκρίζλις έδειξαν χαρακτήρα, νίκησαν με 112-117 στην παράταση τους Γουόριορς στο Γκόλντεν Στέιτ και προκρίθηκαν ως 8οι στα playoffs, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Τζαζ.

Ο Ζα Μοράντ με 35 πόντους ήταν ο ηγέτης του Μέμφις, που πήρε πολλά από πολλούς, έχοντας συνολικά έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, για να πάρουν μία τεράστια νίκη. Μία πανάξια νίκη, αφού βρέθηκαν ακόμα και στο +17 στην δεύτερη περίοδο, αλλά είδαν τους ψυχωμένους Γουόριορς να επιστρέφουν. Στο έξτρα πεντάλεπτο όμως τα τρίποντα του Άλεν στην αρχή και τα καλάθια του Μοράντ στο τέλος έκριναν τον νικητή.

Για τους Γουόριορς, ο Στεφ Κάρι είχε 39 πόντους, ο Άντριου Γουίγκινς 22 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Τζόρνταν Πουλ 19 πόντους και ο Ντρέιμον Γκριν 11 πόντους, 16 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Γκρίζλις έδειξαν άγριες διαθέσεις από την αρχή και χάρη σε ένα σερί 12-0 ξέφυγαν με 6-18, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε τους 13 πόντους (9-22). Οι Γουόριορς όμως απάντησαν και με ένα μικρό ξέσπασμα ισοφάρισαν σε 27-27, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει το Μέμφις να προηγείται με βραχεία κεφαλή (29-30).

Στην δεύτερη περίοδο το Μέμφις κατάφερε ξανά με ένα νέο ξέσπασμα να χτίσει μία διψήφια διαφορά ξεφεύγοντας αρχικά με 40-52, ενώ λίγο αργότερα έφτασαν στο +17 (42-59), ελέγχοντας απόλυτα το παιχνίδι, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια προηγούμενο με 49-62.

Στην τρίτη περίοδο το Μέμφις συνέχισε στο ίδιο τέμπο, έχοντας σταθερά ένα διψήφιο προβάδισμα. Στα μέσα του τρίτου δωδεκάλεπτου όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα σερί 6-0 μείωσαν σε 71-77, με το σκορ της τρίτης περιόδου να είναι τελικά 73-78.

Οι Γουόριορς συνέχισαν να πιέζουν και στην τέταρτη περίοδο και με τον Κάρι να σημειώνει συνεχόμενα καλάθια μείωσαν σε 81-82. Ο Μοράντ όμως απάντησε άμεσα για τους Γκρίζλις και με 7 σερί πόντους έκανε το σκορ 81-89, ενώ λίγο αργότερα ο Βαλαντσιούνας με χουκ έκανε το 85-95. Κάπου εκεί όμως το Γκόλντεν Στέιτ έδειξε χαρακτήρα και με οδηγούς τους Κάρι και Γκριν έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 14-4 και ισοφάρισε σε 99-99, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Το Γκόλντεν Στέιτ μάλιστα είχε την ευκαιρία να πάρει την νίκη, αλλά ο Γκριν αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

ΜΑΓΙΚΟ ΜΕΜΦΙΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Γκρέισον Άλεν με δύο σερί τρίποντα έδωσε αέρα 4 πόντων στο Μέμφις (103-107), αλλά το Γκόλντεν Στέιτ απάντησε με ένα σερί 6-0 και πέρασε μπροστά με 109-107. Τότε όμως ήταν που το Μέμφις έδειξε χαρακτήρα, με τον Εξέβιερ Τίλμαν να κάνει το σκορ 109-110 με τρίποντο.

Στην επόμενη φάση ο Γουίγκινς αστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο για το Γκόλντεν Στέιτ, με τον Μοράντ να σημειώνει αρχικά ένα floater και ακολούθως ένα τεράστιο τρίποντο για το 109-114. Ο Πουλ με τρίποντο με 2.2 δευτερόλεπτα για το φινάλε μείωσε σε 112-114 δίνοντας αμυδρές ελπίδες στο Γκόλντεν Στέιτ, ωστόσο ο Ντέσμοντ Μπέιν με καλάθι και φάουλ στην τελευταία φάση διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-30, 49-52, 73-78, 99-99, 112-117

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 11 (1 τρίποντο, 16 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη), Μπέιζμορ 10 (4/12 σουτ, 1/5 τρίποντα), Γουίγκινς 22 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Λούνι 3, Κάρι 39 (6/15 τρίποντα, 5 ασίστ, 7 λάθη), Τοσκάνο-Άντερσον 4 (7 ριμπάουντ), Μέλντερ 4, Πουλ 19 (3)

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Τζάκσον 10 (1), Άντερσον 9 (10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπουκς 14 (7/22 σουτ), Βαλαντσιούνας 9 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Μοράντ 35 (5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Τίλμαν 11 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζόουνς 2, Άλεν 12 (4), Μπέιν 10 (3/9 σουτ, 1/5 τρίποντα), Μέλτον 5 (1)

Photo Credits: ⓒ 2021 Jed Jacobsohn/Associated Press