Γροθιές και σύρραξη στο Κύμη-Πανιώνιος! (vid)

0

Κουτουλιές και γροθιές έπαιξαν στον αγώνα της Κύμης με τον Πανιώνιο (95-83) στο κλειστό της Χαλκίδας.

Έξι λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου επικράτησε ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων με αφορμή μία… αψιμαχία του Σωτήρη Μανωλόπουλου με τον Σλάβεν Τσούπκοβιτς, στην οποία έπεσε ακόμη και κουτουλιά από τον δεύτερο προς τον πρώτο, με αποτέλεσμα τα πνεύματα να ανάψουν.

Το γήπεδο μετατράπηκε ρε ρινγκ και μόλις αποκαταστάθηκε η ηρεμία, οι δύο μπασκετμπολίστες αποβλήθηκαν με ντισκαλιφιέ από τους διαιτητές.

Δείτε στο βίντεο, τι έγινε στο κλειστό της Χαλκίδας

Εκτός όμως από… ξύλο, στο κλειστό της Χαλκίδας παίχτηκε και μπάσκετ! Με πρωταγωνιστή τον Θαντ ΜακΦάντεν που πέτυχε 26 πόντους και άξιο συμπαραστάτη τον Τζόουνς με 22, η Κύμη νίκησε με 95-83, τον Πανιώνιο, κάνοντας σημαντικό βήμα για την είσοδο της στα πλέι οφ.

Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το 77-75. Δύο τρίποντα του ΜακΦαντεν όμως, έδωσαν διαφορά στους γηπεδούχους και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 38-45, 65-66, 95-83

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 3 (1), Τζόουνς 22 (9/12 σουτ, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΓκι 11 (8 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 26 (8/14 σουτ, 6 ασίστ), Σμιθ 5 (1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 14 (4/10 τρίποντα), Γλυνιαδάκης, Κάιζερ 6 (5 ριμπάουντ), Μπάρλος 8 (2).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΒΙΚΟΣ COLA (Ζιάγκος): Μπράζελτον 7 (2/10 σουτ, 11 ασίστ), Νταλό 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσούπκοβιτς 2, Σαρικόπουλος 8 (4 ριμπάουντ), Σακελλαρίου 7 (2/8 σουτ), Δίπλαρος 2, Κράβιτς 13 (4 ριμπάουντ), Καμπερίδης 2, Κουακομένσα 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ραλλάτος 6, Κάμινγκς 13 (1).