ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ: Εύκολα τον Ζήνωνα η Ανόρθωση – Ντούμπλαρε νίκες, έδειξε βάθος

0

Η Ανόρθωση επιβλήθηκε του UMAMI Ζήνωνα με 72-52 εκτός έδρας σημειώνοντας τη δεύτερη της νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο ξεκίνημα του φετινού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Αρίστου μπορεί να παρατάχθηκε στο «ΚΙΤΙΟΝ» χωρίς την Χαρά Ρουσσάκη, ενώ τα δύο πολυβόλα Ντέλβα και Ράτσα σημείωσαν μαζί μόλις… 5 πόντους (0 η Ράτσα, 5 η Αμερικανίδα) όμως δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στο συγκρότημα του Αντρέα Σολομωνίδη.

Οι κυανόλευκες προηγήθηκαν με 9 στο ημίχρονο (31-40) και μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο αποφασισμένες να διώξουν τις όποιες υπόνοιες για έκπληξη. Με όπλο την άμυνα έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 21-6 στέλνοντας τη διαφορά στο +24 (37-61) και καθάρισαν το ροζ φύλλο.

Πρώτη σκόρερ η Άντρια Πιτσιλλίδου που σημείωσε 19 πόντους με 4/7 τρίποντα (4 κλεψίματα) ενώ από 11 πρόσθεσαν Μενελάου και Μπιάνκα Γεωργίου.

Από πλευράς γηπεδούχων Λυδία Σοφοκλέους και Μιχαέλα Θωμά πέτυχαν από 14 πόντους.