Γυναίκες U16: Νίκη με ανατροπή για ΕΘΑ

0

Την Κυριακή 15/5/2016 οι Κορασίδες της ΕΘΑ επικράτησαν της αντίστοιχης ομάδας του ΑΠΟΠ, επιστρέφοντας από το -13 και φτάνοντας στο +8, στον δεύτερο αγώνα της τελικής φάσης με τελικό σκορ 63-55. Το παιχνίδι έγινε παρουσία πολλών φιλάθλων, κάτι πολύ σημαντικό για τα κορίτσια και των δύο ομάδων!

Η ΕΘΑ ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς κρατώντας διαφορά 6-8 πόντων καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου το οποίο τελείωσε με 24-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΠ ανέβασε ρυθμό και εκμεταλλευόμενος τα λάθη της ομάδας της Έγκωμης, κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με τρεις πόντους διαφορά (30-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, τα κορίτσια της ΕΘΑ υπέπεσαν σε σωρεία λαθών, με αποτέλεσμα η ομάδα της Πάφου λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να προηγηθεί με +13. Τελικά η ΕΘΑ μείωσε στο -9 και με το τέλος της περιόδου το σκορ ήταν στο 42-51.

Οι παίκτριες της ΕΘΑ πίστεψαν στην ανατροπή και με ένα ασύλληπτο 21-4 στην τελευταία περίοδο, κατάφεραν να πάρουν το ματς με το τελικό 63-55.

Πλέον απομένει ο τελικός των τελικών που θα διεξαχθεί στην Πάφο την Πέμπτη 19/5/2016. Η ώρα θα ανακοινωθεί αύριο.

Δεκάλεπτα: 24-18, 30-33, 42-51, 63-55