Γύρισε από την κόλαση και… ξέρανε τον Κεραυνό η ΑΕΚ μέσα στο Στρόβολο

0

Με καρδιά και μέταλλο πρωταθλητή η Πετρολίνα ΑΕΚ πήρε σπουδαίο διπλό με το καλημέρα μέσα στον Στρόβολο κερδίζοντας τον Κεραυνό με 84-87. Οι Λαρνακείς μάλιστα χρειάστηκε να επιστρέψουν από το -16 και με ένα απίστευτο ντεμαράζ στο δεύτερο ημίχρονο πήραν ένα σπουδαίο ροζ φύλλο, ξεκινώντας από εκεί που τελείωσαν πέρυσι, δηλαδή με νίκη στην έδρα του Κεραυνού.

Συγκλονιστικός ο Γκούντγουιν (26 πόντοι 11 ριμπάουντ), καταλυτικός και… clutch ο Σνάιντερ με 20 πόντους, κουβάλησε ο Σιζόπουλος με 15 και καθοριστικά μεγάλα σουτ σε μία ΑΕΚ που δεν υστέρησε κανείς.

Από πλευράς Κεραυνού 27 πέτυχε ο Μπερνς και 17 ο Στυλιανού.

Πολύ δυνατά μπήκαν στην αναμέτρηση οι Λαρνακείς, αφού με το φυσικό τους ηγέτη Ιάκωβο Παντελή να σημειώνει 7 πόντους σε μόλις… 142 δευτερόλεπτα και με τρίποντη βόμβα του Σιζόπουλου προηγήθηκαν νωρίς με +7 (5-12). Οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν για να τρέξουν ένα δικό τους 8-0 σερί (13-12) με τους παίκτες του Νικόλα Παπαδόπουλου να παίρνουν εκ νέου κεφάλι. Με τους πύργους των ομάδων (Μόρισον & Γκουντγουιν) να πηγαίνουν στον πάγκο (από 2 φάουλ) και με τους νταμπλούχους μπροστά με 14-18 ο Λειβαδιώτης έβγαλε από το… μανίκι του τον Πάρη Μαραγκό. Ο Κυπριοποιημένος σέντερ με 6 συνεχόμενους προσωπικούς πόντους έδωσε προβάδισμα στον Κεραυνό (20-18). Τα τελευταία 2μιση λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου είχαν αρκετά λάθη και κακές επιλογές εκατέρωθεν με τη λήξη να βρίσκει μπροστά τους ερυθροκίτρινους με 21-19.

Οι κιτρινοπράσινοι έφεραν το ματς στο 23-23 προτού ο ΝτεΌντρε Μπερνς πάρει το όπλο του. Ο Αμερικανός γκαρντ του Κεραυνού με 8 προσωπικούς πόντους (2 τρίποντα και 3 βολές από φάουλ σε σου τριών πόντων) έδωσε αέρα 8 πόντων στην ομάδα του Λειβαδιώτη (32-24). Η ομάδα του Πιστόλα βρήκε ξανά τις λύσεις με Γκούντγουιν και νέο τρίποντο του Σίζο για να ξαναμπεί στο ματς (32-29) όμως ο ασταμάτητος Μπερνς και ο Νίκος Στυλιανού με τρίποντα επανέφεραν τη διαφορά στους +9 (38-29). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις και σε αυτό το γρίφο με Γιούινγκ και γκολ-φάουλ του Σνάιντερ μειώνοντας εκ νέου (40-36) πριν το 50-43 του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις στο σκορ κυρίως με Γκουντγουιν και Σιζόπουλο όμως ο Κεραυνός συνέχισε να μεγαλώνει τη διαφορά φτάνοντας στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου στο +14 (63-49). Μετά το 71-57 πολλοί ίσως πίστεψαν πως η αναμέτρηση ίσως τελείωσε όμως οι νταμπλούχοι είχαν διαφορετική άποψη. Με ένα Γκούντγουιν ‘καρμπόν’ από το σούπερ-καπ να είναι ασταμάτητος μείωσαν μέχρι τους 5 (75-70 και 77-72) ενώ με σουτ τριών πόντων του Άρη Κορωνίδη και καλάθι του Παντελή έφεραν το ματς στην ισοπαλία (77-77) 6:34 πριν το τέλος της αναμέτρησης με τον Σιζόπουλο στο 36’ με τρίποντο να δίνει προβάδισμα στην ΑΕΚ με 80-77.

Οι «ερυθροκίτρινοι» απάντησαν με τέσσερις πόντους από τους Μάλκολμ-Μόρισον στο επόμενο λεπτό, παίρνοντας ξανά προβάδισμα με 81-80. Στο 38:30 ο Έουινγκ με λέι απ έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ (82-81) για να απαντήσει ο Μπερνς μια τον Κεραυνό με τρίποντο (84-82). Δεκαοκτώ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ο Σνάιντερ με τρίποντο έφερε τους Λαρνακείς μπροστά με 85-84, ενώ ο ίδιος καλαθοσφαιριστής με δύο ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το τελικό 87-84.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 50-43, 75-63, 84-87