Η ΑΕΚ έκανε… περίπατο! (φώτος)

0

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη και 18η συνολικά στη σεζόν πήρε η Πετρολίνα ΑΕΚ κερδίζοντας εκτός έδρας την Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ με 107-60. Κορυφαίος για τους νικητές ο Ανδρέας Σιζόπουλος με 40 πόντους, 12 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η Πετρολίνα ΑΕΚ προηγήθηκε στο 1′ με τις βολές του Χαντ και το τρίποντο του Σιζόπουλο (0-5), ενώ στο 4′ ο ίδιος καλαθοσφαιριστής με νέο τρίποντο έδωσε προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων (5-15).

Μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η διαφορά έφθασε τους 27 πόντους (7-34), ενώ η ψαλίδα του σκορ άνοιξε κατά δέκα πόντους (29 έναντι 19) στη δεύτερη περίοδο και έτσι η ΑΕΚ προηγείτο με 37 πόντους (26-63).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κιτρινοπράσινοι» επιβεβαίωσαν την επιτυχία τους. Στο τρίτο δεκάλεπτο αύξησαν τη διαφορά κατά τέσσερις πόντους (37-80), ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο ξεπέρασαν τους 100 πόντους παίρνοντας τελικά το ροζ φύλλο με σκορ 107-60.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-34, 26-63, 37-80, 60-107

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Μιχάλης Τσαγγαρίδης)

Παναγίδης 14 (1), Κωνσταντίνου 2, Φραγκέσκου 20 (5), Βλάχος 6, Παναγιώτου 14, Μπανγκούρα 4