Η Αναγέννηση Γερμασόγειας εύκολα τον ΑΠΟΠ

0

Eκτός έδρας νίκη με 72-45 επί του ΑΠΟΠ πέτυχε η Αναγέννηση Γερμασόγειας στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών.

Η ομάδα της Γερμασόγειας έφθασε τα 13 ροζ φύλλα σε 15 αγώνες και είναι ισόβαθμη στις πρώτες θέσεις με την Payabl. EKA ΑΕΛ με 28 βαθμούς. Στον αντίποδα η ομάδα της Πάφου έχει 21 βαθμούς.

Κορυφαία για την νικήτρια ομάδα η Στυλιάνα Βελίνοβα Τσενακλίεβα με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχε επίσης η Χριστίνα Νικολακοπούλου που σημείωσε δέκα πόντους, ενώ με εννέα ακολούθησαν η Ν. Κοντού και Β. Πουσιαπακε.

Η Αναγέννηση Γερμασόγειας έκανε ξεκίνημα στο πρώτο λεπτό με καλάθια των Τσενακλίεβα και Hurley (0-4), ενώ δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου έφτιαξε διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (9-20) μετά το λέι απ της Σοφοκλέους. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το δίποντο της Πουσιαπακε (11-26).

Τρία απανωτά καλάθια από τις Τσέλεπου, Θεμιστοκλέους και Παπανικολάου στο πρώτο ενάμιση λεπτό του δεύτερου δεκαλέπτου έριξε τη διαφορά στους εννέα πόντους (17-26), όμως ένα σερί επτά πόντων των φιλοξενούμενων που σταμάτησε στο 16′ με το λέι απ της Hurley άνοιξε την ψαλίδα του σκορ στους 16 πόντους (17-33). Η ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Αναγέννηση Γερμασόγειας να είναι μπροστά στο σκορ με 18 πόντους (21-39), χάρις στο δίποντο της Νικολακοπούλου ενάμιση περίπου λεπτό πριν από το τέλος και της δεύτερης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμά τους, αυξάνοντας τη διαφορά στο σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσαν πέντε πόντους περισσότερους (16-11) και ήταν πλέον μπροστά με 23 πόντους (32-55), ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο διεύρυνε το υπέρ της αποτέλεσμα κατά τέσσερις πόντους (17-13) παίρνοντας το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 72-45.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-26, 21-39, 32-55, 45-72