Η δράση στο Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα μπάσκετ

0

ΝΙΚΗ ΜΕ . . . ΑΡΩΜΑ ΤΙΤΛΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ

ΜΕΓΑΛΗ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ         70-63
Μεγάλη νίκη για το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας επί του αντιπάλου του στο ντέρμπι κορυφής μέσα στα πλαίσια του Πανεπιστημιακού Πρωταθλήματος Αντρών στην Καλαθόσφαιρα.
Οι παίκτες του Πανεπιστημίου Λευκωσίας μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και με τα δυνατά τους όπλα τόσο στην επίθεση αλλά κυρίως στην άμυνα κατάφεραν να προηγηθούν με 24 – 15 που τους έβαλε για τα καλά στην θέση του οδηγού σε ένα δεκάλεπτο που ήταν απόλυτα καθοριστικό για την εξέλιξη του παιγνιδιού.

Στην συνέχεια το Πανεπιστήμιο Κύπρου «έσφιξε» την άμυνα του και με ένα επιμέρους 14-15 προσπάθησε να μείωση πριν από το ημίχρονο για να μπορέσει να μπει δυνατά στο δεύτερο μέρος και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο αλλά η όλη προσπάθεια δεν του βγήκε όπως θα ήθελε και παρά το γεγονός ότι μείωσε στους 8 πόντους με το τέλος του ημιχρόνου 38-30.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη αφού οι παίκτες του Πανεπιστημίου Λευκωσίας συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς σε άμυνα και επίθεση και το Πανεπιστήμιο Κύπρου  να κυνηγά το σκορ χωρίς να μπορεί να μειώσει περαιτέρω αφού η τρίτη περίοδος έληξε ισόπαλη με το επιμέρους σκορ 15-15.

Το 53-45 της τρίτης περιόδου (συνολικό σκορ)  άφηνε μεν περιθώρια ανατροπής αλλά οι παίκτες του Πανεπιστημίου Λευκωσίας είχαν άλλη άποψη και παίζοντας δυνατά θωρακίζοντας την άμυνα τους και ελέγχοντας την ροή του σκορ κατάφεραν και πήραν ακόμη ένα ροζ φύλο το οποίο τους τοποθέτησε στην κορυφή του πίνακα ατενίζοντας με μεγάλη αισιοδοξία την εξέλιξη του πρωταθλήματος .

Η εξέλιξη του παιγνιδιού ήταν 24-15  14-15  (38-30)   15-15  17-18   (70-63)

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ FREDERICK – ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ     50-60
Μεγάλη εκτός έδρα νίκη για το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο το οποίο με την νίκη του αυτή βελτίωσε την θέση του στον βαθμολογικό πίνακα.

Παίζοντας καλύτερα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη εκτός έδρας που θα το βοηθήσει στην συνέχεια και την εξέλιξη του πρωταθλήματος.
Με ένα 13-18 στο πρώτο δεκάλεπτο και 15-18 στο δεύτερο οι παίκτες του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου έκτισαν μία διαφορά 8 πόντων  (28-36) αρκετά ικανοποιητική για να μεταφέρουν το άγχος στην αντίπαλη ομάδα κάτι που τελικά πέτυχαν.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Πανεπιστημίου Frederick μπήκαν στο γήπεδο με σκοπό να ανατρέψουν το σε βάρος τους σκορ και έφτασαν πολύ κοντά στην μεγάλη ανατροπή αλλά λίγο η αστοχία και λίγο οι βιαστικές ενέργειες στην τελική δεν τους άφησαν να ολοκληρώσουν την μεγάλη τους προσπάθεια.
Το επιμέρους 17 -12 δεν ήταν αρκετό παρά το γεγονός ότι ο πίνακας του σκορ έδειχνε 45-48 και υπήρχαν ακόμη ελπίδες .

Η 4η περίοδος ήταν καθοριστική και για τις δύο ομάδες με του παίκτες του Τεχνολογικού προ του φάσματος της ήττας και της ανατροπής  να ανασυγκροτούνται και παίζοντας πολύ δυνατά στην άμυνα κατάφεραν  να αναχαιτίσουν τα θέλω των αντιπάλων τους και να πετύχουν στο τέλος μία πολύ σπουδαία νίκη με το τελικό σκορ στο φωτεινό πίνακα να αναγράφει 50-60