Η Εθνική παίδων στους «4» της Ευρώπης, προβάρει το μετάλλιο (pics, vid)

0

Η Εθνική ομάδα των παίδων κάνει… πρόβα μεταλλίου. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα νίκησε στον προημιτελικό το Ισραήλ με 75-67 και πέρασε στα ημιτελικά. Εκεί θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή (19/8) τη Λιθουανία που νωρίτερα νίκησε την Τουρκία με 79-68.

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου έφτασε στη μεγάλη νίκη-πρόκριση παρότι βρέθηκε πίσω ακόμη και με 14 πόντους στις αρχές της τρίτης περιόδου.

Η Εθνική μας μπήκε καλά στο παιχνίδι (7-12 στο 5’) αλλά το Ισραήλ ισορρόπησε γρήγορα και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενο με 19-15. Στη συνέχεια του ημιχρόνου είχε το προβάδισμα που έφτασε σε διψήφια επίπεδα (32-21 στο 15’) αλλά η ελληνική ομάδα μάζεψε τη διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (37-33).

Οι Ισραηλινοί όμως κατάφεραν με ένα σερί 10-0 στα πρώτα δύο λεπτά της τρίτης περιόδου να προηγηθούν με 14 πόντους (47-33). Το γεγονός αυτό αφύπνισε την εθνική μας που βελτίωσε την άμυνα της και μπήκε ξανά στο παιχνίδι καταφέρνοντας μέχρι το τέλος της περιόδου να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση αφού προηγήθηκε με 55-52.

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της, η ελληνική ομάδα συνέχισε να έχει μέσα από την άμυνα τον έλεγχο της κατάστασης. Προηγήθηκε με εννιά (57-64) στο 36’ και 11 στο 38’ (60-71). Το Ισραήλ έκανε μία τελευταία προσπάθεια (64-71) αλλά αστόχησαν σε διαδοχικά σουτ κι έτσι η Εθνική μας κράτησε τη σπουδαία νίκη.

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της, η ελληνική ομάδα συνέχισε να έχει μέσα από την άμυνα τον έλεγχο της κατάστασης. Προηγήθηκε με εννιά (57-64) στο 36’ και 11 στο 38’ (60-71). Το Ισραήλ έκανε μία τελευταία προσπάθεια μειώνοντας αρχικά στους επτά (64-71) και στα  28’’ στους τρεις (68-71) αφού ο Μαραγκουδάκης αστόχησε σε δύο βολές. Ο Αβδάλας ήταν πιο ψύχραιμος (68-73) και οι Ισραηλινοί δεν βρήκαν άλλο μεγάλο σουτ. Έτσι στα 7’’ ο Σολεϊματζίδης με βολές τελείωσε το παιχνίδι.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Το παιχνίδι έμοιαζε σε αρκετά σημεία του να είναι προσωπική μονομαχία του Νεοκλή Αβδάλα με τον Μπεν Άβραχαμ Σαράφ. Ο Έλληνας γκαρντ τελείωσε το παιχνίδι με 29 πόντους, 10/22 σουτ, έξι ριμπάουντ αλλά και δύο κρίσιμες βολές στο τέλος ενώ ο Ισραηλινός έφτασε στο double-double με 30 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Εθνική μας ήταν πιο εύστοχη τόσο στα δίποντα (40% έναντι του μόλις 25% του Ισραήλ) όσο και στα τρίποντα (40,91% έναντι 32,5%) ενώ κυριάρχησε και στα ριμπάουντ (52 έναντι 43). Αν δεν έχανε 16 βολές (16/32) θα μπορούσε να «καθαρίσει» ευκολότερα τη νίκη.