Η Νταρουσάφακα υπέταξε την πανίσχυρη ΤΣΣΚΑ!

0

Η Νταρουσάφακα έπαιξε εξαιρετικά και πήρε την νίκη κόντρα στην ΤΣΣΚΑ , με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να γνωρίζει την πρώτη της ήττα.

Η Τούρκοι από την αρχή της αναμέτρησης μπήκαν πολύ δυνατά (30-18 δεκάλεπτο), ενώ στη συνέχεια υπερασπίστηκε το προβάδισμα της παρά την προσπάθεια των Ρώσων στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 49-37, 73-57, 91-83.
Νταρουσάφακα (Μπλατ): Ουιλμπέκιν 9(1), Μπατούκ 4(1), Ερντέν 4, Ουαναμέικερ 18(2), Κλαίμπερν 14(1), Μόερμαν 11, Αλντεμίρ 3 Αντερσν 20(5), Σλότερ 5, Μπέρτανς 3
ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 17(1), Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 15(2), Ογκουστιν 8, Φριτζόν 3(1), Τζάκσον 5(1), Αντόνοφ 2, Βοροντσέβιτς, Χίγκινς 17(2), Χριάπα 3(1), Κουρμπανόφ 2, Χάινς 11

MVP
Ο Ουαναμέικερ έκανε και πάλι τα… πάντα έχοντας 18 πόντους, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 4 κλεψίματα συγκεντρώνοντας 26 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης.

Key Factor
Ο Κλάιμπερν «καθάρισε» στο τέλος για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ σκοράροντας συνεχόμενα καλάθια, ενώ συνολικά τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους.