Η Παπαδούρη το έναυσμα/Πρώτη ήττα για Ανόρθωση

0

Μεγάλο ματς είδαμε χθες στο «Νίκος Σολομωνίδης». Η σειρά βρίσκεται πλέον στο 1-1 και όλα ξανά από την αρχή.

H ΑΕΛ μπήκε πολύ δυνατά με την Τσέρι να σκοράρει κατά βούληση και την Ανόρθωση να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό. Η ΑΕΛ είχε προηγηθεί με 36-20 στο ημίχρονο, άλλα ένα ΚΑΚΟ τρίτο δεκάλεπτο έφερε την Ανόρθωση με το προβάδισμα λίγα λεπτά πριν το τέλος.

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού η Παπαδούρη πήρε το όπλο της. Εκεί που η ΑΕΛ δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα, αυτή με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκοψε τον ξέφρενο ρυθμό της Ανόρθωσης.

Η Ανόρθωση απέδειξε πως είναι ομάδα που δε συγχωρεί και το απίστευτο πάθος των παικτριών της μεταφράστηκε στα επιθετικά ριμπάουντ του τρίτου δεκαλέπτου που κυριολεκτικά σκέπασαν τα καλάθια. Τρομερό το come back της Ανόρθωσης και αξίζουν συγχαρητήρια στα κορίτσια του Αρίστου που χθες για πρώτη φορά δεν πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο τέλος μίλησε όμως η ψυχή της Βαλίσσας.

Μίλησε η αρχηγός Πέτρα Όρλοβιτς αλλα και η Οικονομίδου που με τις λίγες δυνάμεις που τις έμειναν στο τέλος (έδωσε μάχες με την Ντέλβα) έβαλε σημαντικά καλάθια.

ΥΓ: Ήταν το πρώτο παιχνίδι που είδα την Πιτσιλίδου που ξέρω να παίζει όπως μπορεί.

ΥΓ 2: Είμαι σίγουρος πως θα δούμε ακόμη τρία παιχνίδια