Η Πετρολίνα ΑΕΚ μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ

0

Η Πετρολίνα ΑΕΚ αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής της β’ φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α’ κατηγορίας, απέναντι στον ΑΠΟΕΛ με 87-81. Η ομάδα του κυρίου Λίνου Γαβριήλ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και αιφνιδίασε τους γαλαζοκίτρινους (που στο συγκεκριμένο παιχνίδι φορούσαν τη πορτοκαλί εμφάνιση), κάνοντας ένα απίστευτο 39-23 στο πρώτο δεκάλεπτο, στηριζόμενη στο γρήγορο παιχνίδι της και στους αιφνιδιασμούς. Ο ΑΠΟΕΛ στη συνέχεια κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά, όμως όποτε πλησίαζε στο σκορ, η ΑΕΚ κατόρθωνε και ξέφευγε ξανά. Να σημειώσουμε ότι ενώ απέμεναν 1:46 για το τέλος, οι προπονητές των δύο ομάδων, ο κος Λίνος Γαβριήλ για την ΑΕΚ και ο κος Γιώργος Βόβορας για τον ΑΠΟΕΛ, αποβλήθηκαν μετά από μία μεταξύ τους έντονη συζήτηση.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του, όπου με την συμπλήρωση ενάμιση λεπτού του σκορ ήταν στο 4-4. Έπειτα η ΑΕΚ σημείωσε 13 πόντους, ενώ δέχθηκε μόλις δύο, με αποτέλεσμα μα φέρει την διαφορά στους έντεκα πόντους (17-6), έξι λεπτά πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Ο ΑΠΟΕΛ μείωσε σε 17-10 με τέσσερις πόντους από τους Μπιγκς και Σιζόπουλο, όμως οι Λαρνακείς πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και κατάφεραν να ανοίξουν την διαφορά στους δεκατέσσερις πόντους μέχρι το 7:15 όπου το σκορ ήταν στο 29-15. Με την λήξη της πρώτης περιόδου οι “κιτρινοπράσινοι” ήταν μπροστά στο σκορ με δεκαέξι πόντους διαφορά (39-23).

Με ένα λέι απ από τον Τρισόκκα μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ φέρνοντας το σκορ στο 41-23. Ο ΑΠΟΕΛ στην συνέχεια ήταν καλύτερος, και με ένα σερί 13 πόντων κατάφερε να μειώσει σε 41-36, στα μισά της δεύτερης περιόδου. Έπειτα η ΑΕΚ σημείωσε ένα ακόμα πόντο με τον Μπόουμαν, με τον ΑΠΟΕΛ να απαντάει με δύο ελεύθερες βολές του Μπιγκς. Πριν την λήξη του ημιχρόνου το συγκρότημα του Λίνου Γαβριήλ σημείωσε τέσσερις ακόμα πόντους με τον Μακφάντεν, ενώ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο με τον Ντιμπουά, και το σκορ έφθασε στο 48-40 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με δύο ελεύθερες βολές του Ντιμπουά μειώνοντας την διαφορά στους έξι πόντους (48-42), με τον αρχηγό της ΑΕΚ, Ιάκωβο Παντελή, να απαντάει με τρίποντο κάνοντας το 51-42. Οι “γαλαζοκίτρινοι” έκαναν προσπάθεια για να μειώσουν την διαφορά στο σκορ, όμως η ΑΕΚ κατάφερε να την φέρει ξανά στους δεκατρείς, με το σκορ να είναι στο 59-46, πέντε λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα μείωσε την διαφορά στους τρεις (61-58), ενώ απέμενε ενάμιση λεπτό για την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε το παιχνίδι με τρίποντο του Ντιμπουά (61-61), με την ΑΕΚ να απαντάει άμεσα με τον Γιώργο Παλάλα να σημειώνει τέσσερις πόντους και να φέρνει το σκορ στο 65-61.

Η ΑΕΚ μπήκε στην τέταρτη περίοδο και με ένα δίποντο του Τρισόκκα έφερε την αναμέτρηση στο 67-61. Ο ΑΠΟΕΛ μείωσε κατά τρεις πόντους με τον Ράμσεϊ (67-64), όμως οι γηπεδούχοι σημειώνοντας άλλους τέσσερις πόντους με τους Μπράουν και Μπόουμαν έφεραν την διαφορά στους επτά (71-64). Οι “κιτρινοπράσινοι” κατάφεραν στην συνέχεια να φέρουν εκ νέου την διαφορά στους δέκα (76-66) ενώ ο ΑΠΟΕΛ μείωσε ξανά στους πέντε (78-74) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Τρία λεπτά και κάτι πριν το φινάλε του αγώνα η ΑΕΚ ευτύχισε να σημειώσει άλλους τέσσερις πόντους με τους Μακφάντεν και Πέτροβιτς και να προηγηθεί με 82-74. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης η ΑΕΚ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 87-81.

MVP:

Καλύτερος παίχτης του αγώνα ήταν ο Μπόουμαν ο οποίος ήταν πάντα πρώτος στους αιφνιδιασμούς, πέτυχε ντάμπολ-ντάμπολ με 28 πόντους και 12 ριμπάουντ, 5 εκ των οποίων ήταν επιθετικά.