Η Βασίλισσα στον ΤΕΛΙΚΟ!!! – Η ΑΕΛ πήρε τον ημιτελικό από τον Αχιλλέα και περιμένει αντίπαλο

0

Η ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια του πρώτου -χρονικά- ημιτελικού που ολοκληρώθηκε πριν από λίγα λεπτά στην κλειστή αίθουσα Κίτιον, αφού επιβλήθηκε του Αχιλλέα Καιμακλίου με σκορ 66-61, και σφράγισε το πρώτο εισιτήριο για τον μεγάλο ΤΕΛΙΚΟ της ερχόμενης Τρίτης (12/4).

Η ομάδα του Μάρκου Ασωνίτη βρήκε επιθετικό ρυθμό

στην επανάληψη αφού στο πρώτο ημίχρονο «κουβάλησε» την ομάδα ο Ράιλι όμως στην συνέχεια ανέλαβε δράση ο Κόρτνει Πίγκραμ. Οι δύο Αμερικανοί ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 23 πόντους έκαστος πετυχαίνοντας αθροιστικά 46 από τους 66 των γαλαζοκιτρίνων και έστειλαν την ΑΕΛ στον τελικό.

Στον αντίποδα η ομάδα του Κυριάκου Γιαγκουλλή, πάλεψε μέχρι το τέλος, υπηρέτησε εξαιρετικά το πλάνο στην άμυνα -κρατώντας μία ομάδα που συνηθίζει να σκοράρει πέραν των 80 πόντων στους 66- όμως προδόθηκε από την επίθεση της. Ο Αιζάια Μπράουν σημείωσε 27 από τους 61 πόντους της ομάδας με τους Χάρβει και Νάιλς να πετυχαίνουν μόλις από 6.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» στο 14′ με το καλάθι του Πίγκραμ ήταν μπροστά με πέντε πόντους (21-26), ενώ στη συνέχεια ακολούθησε σερί εννέα πόντων για την ομάδα του Καϊμακλίου. Στο 16′ ο Χριστούδιας με λέι απ έβαλε μπροστά τον Αχιλλέα (27-26), ενώ με μία βολή του Μπράουν και ένα λέι απ του Βασιλείου το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν 30-26.

Ο Αχιλλέας Καϊμακλίου με το τρίποντο του Γεωργακούδη στο 22′ προηγείτο με 37-28, ενώ δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με επτά (45-28). Ακολούθησε σερί επτά πόντων για το συγκρότημα της Λεμεσού και δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου ο Ρίλεϊ ισοφάρισε σε 45-45.

Η ΑΕΛ έκανε αρχή στο τέταρτο δεκάλεπτο με δίποντο του Ρίλεϊ και τρίποντο του Χάρις και στο 33′ ήταν μπροστά με πέντε πόντους (45-50). Ο Αχιλλέας Καϊμακλίου κρατήθηκε κοντά στο σκορ, όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» κράτησαν το υπέρ τους σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα και πήραν τη νίκη με αποτέλεσμα 66-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 30-26, 45-45, 61-66

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλή)

Μπράουν 27, Γεωργακούδης 8 (2), Τρετιακόβ 2, Χάρβεϊ 6, Νάιλς 6, Χριστούδιας 8, Βασιλείου 4, Ανθυμιάδης