Ίδρωσε αλλά πήρε τη νίκη η Γροθιά απέναντι στους Blue Cats

0

Παρά την υπερπροσπάθεια των Blue Cats, η Γροθιά-Κερύνεια κατάφερε να χαμογελάσει στο τέλος κερδίζοντας την μεταξύ τους χθεσινοβραδυνή αναμέτρηση με 67-58 , εξασφαλίζοντας την 10η της φετινή νίκη και παράλληλα την πρωτιά στον Βαθμολογικό πίνακα, μία αγωνιστική πριν το τέλος της Κανονικής Περιόδου.

Η ομάδα του Αγίου Δομετίου από την άλλη πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες φετινές της εμφανίσεις (αν όχι την καλύτερη), αγωνιζόμενη μάλιστα με μόλις 6 παίκτες, έβαλε πολύ δύσκολα στην ομάδα της Γροθιάς, όμως στο τέλος δεν κατάφερε να κερδίσει κάτι από τον αγώνα πέραν των θετικών εντυπώσεων.

Πριν την έναρξη του χθεσινού αγώνα στο κλειστό του Αγίου Δομετίου, όλοι θα ανέμεναν ότι η πρωτοπόρος (πλέον) στη Βαθμολογία ομάδα της Κερύνειας δεν θα συναντούσε ιδιαίτερες δυσκολίες απέναντι στους ουραγούς Blue Cats. Με την έναρξη του αγώνα, αυτό αρχικά φάνηκε να επιβεβαιώνεται αφού οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά από τους φιλοξενούμενους και έδειξαν ότι εύκολα ή δύσκολα θα έφταναν στη νίκη. Στο 1ο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 18-12 και στο ημίχρονο με 27-17.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στην 3η περίοδο με τη διαφορά στο τέλος να αγγίζει και το +15 για την ομάδα του Γιώργου Τεουλλίδη (45-30). Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η ομάδα της Κερύνειας θα έφτανε στη νίκη με τις μηχανές στο ρελαντί, ένα απίστευτο ξέσπασμα των “Μπλε Γάτων” και ένα τρελό σερί 18-2 έφερε το παιγνίδι ..τούμπα και τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 47-48! Προ του φάσματος μίας πολύ οδυνηρής και απρόσμενης ήττας, οι παίκτες της Γροθιάς αφυπνίστηκαν, αντέδρασαν σωστά και με σχετική ψυχραιμία κατάφεραν σε αρκετά σύντομο χρονικό διάστημα να επανακτήσουν τον έλεγχο του αγώνα.

Μέσα σε ενάμιση περίπου λεπτό ανέβασαν και πάλι το δείκτη του σκορ σε επίπεδα ασφαλείας (60-51, 2′ πριν το τέλος) το οποίο κατάφερε να διατηρηθεί μέχρι και το τέλος του αγώνα. Κορυφαίος εκ μέρους των νικητών ο παίκτης-προπονητής Γιώργος Τεουλλίδης με 26 πόντους και 3 ασσίστ (efficiency score 32), ενώ πολύ καλή εμφάνιση είχαν και οι Παπαπέτρου και Πέτσας. Από τους Blue Cats, MVP ήταν ο Σταύρος Χαραλαμπίδης με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο οποίος είχε την πολύτιμη συμπαράσταση των Κέλλα και Αχιλλέως. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα τα 18 τρίποντα που σημειώθηκαν στο παιγνίδι, εκ των οποίων τα 7 από τον Γιώργο Τεουλλίδη!