Ήφαιστος – Κολοσσός 72-64: Συνεχίζει από την οκτάδα

0

Ο Ήφαιστος Λήμνου επικράτησε του Κολοσσού με σκορ 72-64 και παρέμεινε στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης στην ΕΚΟ Basket League.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου βελτίωσε την άμυνα της στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασε στη νίκη, έχοντας ως κορυφαίο τον Σον Έβανς (14π., 10ριμπ.).

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο «Ν. Σαμαράς», εκεί όπου ο Σπύρος Μούρτος διαμόρφωσε το 9-7 με 2/2 βολές και ο Δημήτρης Χαριτόπουλος σκόραρε για το +5 (15-10, 8:43). Παρ’ όλα αυτά, οι Ροδίτες έκαναν επιμέρους σκορ 2-8 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 17-18 με το κάρφωμα του Μάλκολμ Γκρίφιν. Ο Ήφαιστος βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Γκίλμπερτ, Έβανς, Σμιθ (31-23, 15:14) και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 37-33.

Μάλιστα ο Μάριο Λιτλ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 κι ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (50-40, 26:49) για τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν με 54-44 στο 30′! Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει, μειώνοντας σε 68-63 στο 38:18 με τον Λασάν Κρόμα όμως ο Ήφαιστος άντεξε στην πίεση κι έφτασε στη νίκη με 72-64 και παραμένει σε τροχιά οκτάδας.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-33, 54-44, 72-64.