NBA: Η ισοφάριση, η κατάρα και το… σπάσιμο

0

Οι Golden State Warriors ισοφάρισαν το ρεκόρ των Chicago Bulls στις περισσότερες νίκες σε μία σεζόν. Η επιτυχία αυτή έγινε μέσα σε μια έδρα που θεωρείται «καταραμένη» για την παρέα του Curry: Στο San Antonio, εκεί όπου είχαν να κερδίσουν από τις 14 Φεβρουαρίου του 1997!

Στο πρώτο δωδεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και κατάφεραν να προηγηθούν με 19-14. Οι Warriors όμως είχαν σε τρομερή μέρα τον Curry και κατάφεραν να αποκτήσουν τον έλεγχο του αγώνα και να προηγηθούν, όμως οι Spurs δεν το έβαλαν κάτω και το ματς ήταν ισόπαλο στο ημίχρονο 35-35.

Στην επανάληψη ο Curry πήρε την ομάδα πάνω του και τελείωσε το ματς με συνολικά 37 πόντους, 5 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, όντας ο κορυφαίος της ομάδας του.

Με το 92-86 απέναντι στους Spurs, οι Warriors πέτυχαν πλλά πράγματα μαζί: Εκτός ότι ισοφάρισαν το ρεκόρ των Bulls και έσπασαν την κατάρα του San Antonio, υποχρέωσαν τους Spurs στην πρώτη τους φετινή εντός έδρας νίκη!

Πλέον απομένει ένα παιχνίδι απέναντι στους Grizzlies για να δούμε αν θα καταφέρουν να σπάσουν το ρεκόρ των Bulls.