Ισπανία – Αργεντινή 81-71: Ρούμπιο – Λαπροβίτολα σημειώσατε… «1» (vid)

0

Σε ένα ματς που αποδείχθηκε μονομαχία μεταξύ των Ρίκι Ρούμπιο και Νίκολας Λαπροβίτολα, η Ισπανία επιβλήθηκε της Αργεντινής με 81-71 συνεχίζοντας απτόητη την πορεία της στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως η Ισπανία ανέβασε στροφές και όντας ανώτερη στους περισσότερους τομείς, νίκησε την Αργεντινή με 81-71 κάνοντας το 2/2 στον τρίτο όμιλο του ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ ανδρών.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

MVP της αναμέτρησης ο Ρίκι Ρούμπιο ο οποίος έδωσε συνέχεια στην σπουδαία εμφάνιση κόντρα στην Ιαπωνία, με μία ακόμα καλύτερη απέναντι στην «αλμπισελέστε» ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 26 πόντους, 8/13 σουτ, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Σε μια εξίσου εξαιρετική μέρα βρέθηκε και ο Νίκολας Λαπροβίτολα με 27 πόντους και 9/14 σουτ, με τους δύο γκαρντ να μετατρέπουν τον αγώνα σε παράσταση μονομαχίας.

Παρά το εξαιρετικό ξεκίνημα και το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (25-20), η Αργεντινή έριξε την απόδοσή της, αντιμετωπίζοντας προβλήματα από την ισπανική άμυνα. Οι «φούρια ρόχα» έδειξε την ανωτερότητα και τον πλουραλισμό που την χαρακτηρίζει και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη 40-34.

Στην επανάληψη, οι Ίβηρες συνέχισαν να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικοί και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τους Λατινοαμερικανούς να προσπαθούν να βγάλουν αντίδραση και να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της αναμέτρησης.

Ωστόσο, η Ισπανία έδειχνε ένα σοβαρό πρόσωπο και με απόλυτο πρωταγωνιστή, και σήμερα, τον Ρίκι Ρούμπιο διατήρησε μια διαφορά ασφαλείας και εν τέλει έφτασε στη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς για να βρεθεί και μαθηματικά στην επόμενη φάση.

Αντιθέτως, η Αργεντινή η οποία είχε να επιδείξει μόνο την εξαιρετική εμφάνιση του Νίκολας Λαπροβίτολα και το θετικό πρόσημο του Λούις Σκόλα, κινδυνεύει να μείνει εκτός συνέχειας του ολυμπιακού τουρνουά αφού η διαφορά πόντων σε αυτά τα δύο παιχνίδια την καθιστά ως την χειρότερη τρίτη των ομίλων δυσκολεύοντας ακόμα περισσότερο το έργο της πρόκρισης.

Την επόμενη και τελευταία αγωνιστική των ομίλων, η Αργεντινή αντιμετωπίζει την οικοδέσποινα Ιαπωνία με τη νίκη να είναι μονόδρομος αν θέλει να διατηρήσει τις ελπίδες της για πρόκριση στα νοκ-άουτ, ενώ Ισπανία και Σλοβενία θα κοντραριστούν για την πρωτιά του τρίτου ομίλου.|