Ισπανικός περίπατος στην Αγία Πετρούπολη

0

Δια περιπάτου πέρασε από την Αγία Πετρούπολη η ΒΑΛΕΝΘΙΑ , καθώς επικράτησε με 91-62 της Ζενίτ που έπεσε στο 15-10. Στο 14-12 οι Ισπανοί που έκαναν ό,τι ήθελαν στη Sibur Arena.

Την 14η νίκη της σε 26 αγώνες της κανονικής περιόδου της EuroLeague πανηγύρισε η Βαλένθια, καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 91-62 της Ζενίτ και έκανε αποφασιστικό βήμα προς την οκτάδα που έχει στόχο από το ξεκίνημα της σεζόν.

Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς, Ντέρικ Γουίλιαμς, Νίκολα Κάλινιτς και Μάικ Τόμπι ξεχώρισαν, η άμυνα των Ισπανών έκανε τη διαφορά και η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης έπεσε στο 15-10, έχοντας και έναν αγώνα λιγότερο. Κακό συνολικά βράδυ για τους Ρώσους του Τσάβι Πασκουάλ, που πλην του Άλεξ Πόιθρες δεν είχαν άλλον σε έστω υποφερτή κατάσταση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Εξαιρετική από νωρίς, η Βαλένθια μπήκε με ισορροπία στο ματς, έχτισε προβάδισμα επτά πόντων (2-9) στο τρίτο λεπτό και το διατήρησε σε μεγάλο μέρος της πρώτης περιόδου (13-20 στο 7′), η οποία έκλεισε στο 19-22 με τον Ντούμπλιεβιτς να μετράει οκτώ πόντους. Η Ζενίτ ισοφάρισε στο 22-22, όμως ο Πρέπελιτς κράτησε τους Ισπανούς μπροστά μέχρι το ημίχρονο (41-44), στο οποίο οι δύο ομάδες είχαν συνολικά επτά λάθη (3-4).

Κι ενώ όλοι περίμεναν ένα ξέσπασμα από τη Ζενίτ στο ξεκίνημα του β’ μέρους, αυτό το έκανε η Βαλένθια που πήγε στο +11 (43-54 στο 26′), έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 50-62 και έδειχνε να μην προβληματίζεται ούτε στο ελάχιστο από τους γηπεδούχους. Ο κόσμος προσπάθησε να δώσει ώθηση, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +17 όμως (53-70) έξι λεπτά πριν από το φινάλε και δεν κοίταξαν προς τα πίσω. Πήραν με άνεση τη νίκη και έστειλαν μήνυμα οκτάδας σε όλη την Ευρώπη.

ΟΙ ΔΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Μόγκουλκοτς, Τσίτσι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 41-44, 50-62, 91-62

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 1, Ζαχάροφ 3, Πάνγκος 9 (2/7 τρίποντα, 3 λάθη), Φριτζόν, Χόλινς 4 (5 ριμπάουντ), Τόμας 8 (4/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπάρον 11 (3/5 τρίποντα, 3 λάθη), Πούσκοβ, Ζούμπκοφ 5, Πόιθρες 12 (6/9 δίποντα), Πονίτκα 3, Γκουντάιτις 4 (4 ριμπάουντ)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Μαρίνκοβιτς 5, Πρέπελιτς 8 (5/5 βολές), Πραντίγια, Λαμπεϊρί 6, Τόμπι 12 (1/1 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάλινιτς 12 (5/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Ντούμπλιεβιτς 19 (5/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 10 (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χέρμανσον 2, Σάστρε 7

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 18/32 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 8/11 βολές, 23 ριμπάουντ (12 αμυντικά + 11 επιθετικά), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 23/36 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 18/18 βολές, 32 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 8 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 11 λάθη, 4 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 27η αγωνιστική η Ζενίτ θα υποδεχθεί την Άλμπα (2/3 στις 19:00), ενώ η Βαλένθια θα παίξει εκτός έδρας με την Αναντολού Εφές (2/3 στις 19:30).