Ιστορική νίκη για Τυνησία με “πολυβόλο” Μεζρί έστειλαν σπίτι του το Ιράν!

0

Η Τυνησία έκανε την πρώτη της νίκη στον Γ’ Όμιλο, αφού επικράτησε του Ιράν με 79-67, έχοντας τον Σαλάζ Μεζρί σε μεγάλη μέρα (22π., 5/9τρ.)!

Η Τυνησία έφτασε και στο +17 (58-41, 27′) στον αγώνα και το Ιράν παραλίγο να κάνει το μεγάλο comeback στην τελευταία περίοδο. Όμως, δεν έκανε σωστές επιλογές και οι παίκτες του Μάριο Πάλμα βρήκαν γρήγορα λύσεις, για να μην χάσουν το προβάδισμα και τη νίκη (79-67).

Η Τυνησία έκανε την πρώτη της νίκη στον Δ’ Όμιλο, αφήνοντας το Ιράν στο… μηδέν, με τον Σαλάχ Μεζρί να κάνει μεγάλο ματς (22π., 5/9τρ.).

Από τους παίκτες του Μεχράν Σαχιντάμπ ξεχώρισαν ο Γκεραμιπούρ με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ και Γιακχαλιντεκορντι με 14.

Το ματς

Στα πρώτα λεπτά η αναμέτρηση ήταν έντονη (12-12, 5′), μέχρι που ο Μεζρί άρχισε να εκτελεί και η Τυνησία έκανε επιμέρους 12-3, για να πάει στο 24-15 (7′). Ο σέντερ των Μάβερικς βρήκε ξανά στόχο από τα 6.75μ, για το 29-19 (10′). Το Ιράν προσπαθούσε να βρει λύσεις και να απειλήσει (39-32, 15′), αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό και δεν έχασαν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (44-35, 20′).

Η Τυνησία έφτασε στο +17 (58-41, 27′) μέσα από τα τρίποντα, και ο Γκεραμιπούρ μείωσε για το Ιράν στο 30′ σε 59-48. Το Ιράν δεν εγκατέλειψε και σήμανε… αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο, μειώνοντας στο 63-58 (34′). Ελ Μαμπρούκ και Αμπάντα, όμως, βρήκαν άμεσα λύσεις (71-60, 36′), η Τυνησία δεν αγχώθηκε και νίκησε με 79-67.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Τυνησία είχε 13 εύστοχα τρίποντα (το Ιράν 4), σημείωσε 14 πόντους στον αιφνιδιασμό και άλλους 14 από τα λάθη των αντιπάλων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μεζρί είχε 22 πόντους με 5/9 τρίποντα και 15 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ρολ (16π., 5ρ.), Μπεν Ρομντάνε (16π., 6ρ., 5σ.) και Ελ Μαμπρούκ (11π., 3/8τρ.) βοήθησαν πολύ την ομάδα τους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρόσταμπρουρ σε 15 λεπτά δεν βοήθησε το Ιράν.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Όταν το Ιράν μείωσε στο τέλος (63-58, 34′), ο Ελ Μαμπρούκ ανέλαβε δράση από τα 6.75μ και ο Αμπάντα στη ρακέτα, με αποτέλεσμα η Τυνησία να πάρει πάλι διψήφια διαφορά.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Τυνησία το black out στην τέταρτη περίοδο, το Ιράν ότι δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή για την πρώτη του νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 44-35, 59-48, 79-67.