Ιταλικό «δώρο» στον Παναθηναϊκό!

0

Η Νταρουσάφακα… μιμήθηκε τον Ολυμπιακό και έπεσε «θύμα» της Αρμάνι, η οποία την κέρδισε στην Ιταλία με 89-87 και έκανε ένα μεγάλο «δώρο» στον Παναθηναϊκό, καθώς εφόσον η ελληνική ομάδα επικρατήσει της Γαλατά θα αυξήσει την διαφορά από το σύνολο του Μπλατ που την ακολουθεί κατά πόδας στη διοργάνωση.

Οι Τούρκοι ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο ημίχρονο και το 38-51 που αναγραφόταν στον φωτεινό πίνακα στο 20ο λεπτό προμήνυε έναν άνετο περίπατο…. Ωστόσο, οι Ιταλοί φαίνεται είχαν άλλη γνώμη και παρουσιάζοντας ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στην επανάληψη έκαναν την μεγάλη ανατροπή (έχαναν με 43-68 στο 24′), σκοράροντας 28 πόντους στην τελευταία περίοδο (14 παθητικό στο ίδιο διάστημα).

Δεκάλεπτα: 20-24, 38-51, 61-73, 89-87

MVP: Ο… δήμιος του Ολυμπιακού, Νταβίντ Πασκόλο ήταν και σήμερα ο κορυφαίος της Αρμάνι σκοράροντας 15 πόντους.

Key-factor: Ο Ουαναμέικερ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς στα 4” πριν την λήξει, ωστόσο ευστόχησε σε 1/2 βολές και διαμόρφωσε το 87-86 που έδινε ξεκάθαρο πλεονέκτημα στους γηπεδούχους.

Απογοήτευση: Ο Κλάιμπουρν με 3/10 σουτ συνολικά ήταν ιδιαίτερα άστοχος και… σκιά του εαυτού του.

Καλύτερος ηττημένος: Ουαναμέικερ (20π) και Ζίζιτς (17π, 8ρ) πάλεψαν για την Νταρουσάφακα, χωρίς ωστόσο κάποια αντίκρυσμα.