Ήττα για την ΑΕΚ για το BCL

0

Δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Split η Πετρολίνα ΑΕΚ στον πρώτο προκριματικό γύρο του Basketball Champions League, χάνοντας με 65-50, ολοκληρώνοντας το φετινό της ευρωπαϊκό ταξίδι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους Κροάτες να προηγούνται με 13-11. Στη δεύτερη περίοδο μπήκαν καλύτερα στο παρκέ οι παίκτες του Νικόλα Παπαδόπουλου, ενώ βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο 15’ με τέσσερις πόντους, μετά το τρίποντο του Γιούινγκ (21-17).

Στη συνέχεια, όμως, έχασαν το προβάδισμα τους και το ημίχρονο τελείωσε με την Split να προηγείται με πέντε πόντους διαφορά (28-23).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κιτρινοπράσινοι» πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ, με το καλάθι του Μαντοβάνη στο 24’ (29-28). Από εκεί και πέρα, μέχρι το τέλος της περιόδου το σκορ εναλλασσόταν, με τους Κροάτες να παίρνουν προβάδισμα δύο πόντων (41-39) με τις δύο βολές του Καμπαρά στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στη τέταρτη περίοδο η Split μπήκε με σερί εννέα πόντων και στο 33’ άνοιξε τη ψαλίδα του σκορ στους 11 πόντους (50-39), ενώ πήρε τελικά το ροζ φύλλο και την πρόκριση με νίκη 65-50.

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ήταν ο Κουεντίν Σνάιντερ με 11 πόντους (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-13, 23-28, 39-41, 50-65