Ήττα στην Ιταλία για την ΑΕΚ

0

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε με μόλις 9 παίκτες στη σύνθεσή της κόντρα στην Τρεβίζο στην Ιταλία για την 6η αγωνιστική του Basketball Champions League, γνωρίζοντας την ήττα με 81-69. Η ιταλική ομάδα θα βρει στον δρόμο της το Λαύριο στα ματς του play-in.

Η Ένωση ήταν πολύ κακή στο πρώτο ημίχρονο, αναλώθηκε σε μία άμυνα ζώνης που οι Ιταλοί «εκτέλεσαν» από τα 6,75μ., με το τρίτο δεκάλεπτο να αποτελεί τη μοναδική εξαίρεση.

Η Τρεβίζο με τη νίκη της έφτασε στο 4-2, με την ΑΕΚ να μένει μόνο με την εντός έδρας νίκη κόντρα στη Ρίγα στις 6 αγωνιστικές του Basketball Champions League.

Πρώτος σκόρερ για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν ο Έρικ Γκρίφιν, που ολοκλήρωσε το ματς με 23 πόντους, με τον Ίαν Χάμερ να έχει 16 και τον Μπράιαν Ανγκόλα 15. Μάλιστα το ματς επισκιάστηκε και από το φραστικό επεισόδιο που είχε ο τελευταίος στην πρώτη περίοδο με τον Στέφανο Δέδα.

Από την πλευρά της Τρεζίβο κορυφαίος ήταν ο Ντουέιν Ράσελ με 17 πόντους και 3/5 τρίποντα, με τους Μικάλ Σοκολόφσκι και Τζιορνάντο Μπορτολάνι να έχουν από 14.

Μπήκε με ενέργεια, αλλά έμεινε στην… εκκίνηση

Η ελλιπής ΑΕΚ μπήκε με ενέργεια το παιχνίδι και στο 3′ κατάφερε να προηγηθεί με 2-7, με τη συνέχεια ωστόσο να είναι καταστροφική για την Ένωση, αφού δέχθηκε σερί 12-0, με πρωταγωνιστή από πλευράς Τρεβίζο τον Κίλο, με τους Ιταλούς να διαμορφώνουν στο 6′ το 14-7. Μάλιστα στο τέλος του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά σε διψήφια διαφορά στο σκορ (19-10), με τον Κολόμ να μειώνει σε 19-12.

Ζώνη για… κλάματα και -16

Η ίδια κακή εικόνα της ΑΕΚ συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τον Δέδα να επιλέγει τη ζώνη, αλλά την Τρεβίζο να «εκτελεί» από την περιφέρεια, ολοκληρώνοντας το πρώτο μέρος με 8/18 τρίποντα. Στο 13′ οι Ιταλοί έφτασαν για πρώτη φορά στο +15 (28-13), με τους «κιτρινόμαυρους» να βγάζουν προς στιγμή αντίδραση και να μειώνουν σε 30-20 στο 15′ και να ρίχνουν μετά από ώρα τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο 16′ (32-23). Η ΑΕΚ στη συνέχεια όμως… χάθηκε και πάλι στο παρκέ, με την Τρεβίζο με τους Ράσελ (13 π.), Τζόουνς (10 π.) και Κίλο (10 π.) να κάνουν πάρτι στην άμυνα ζώνης της ΑΕΚ και την ιταλική ομάδα να φτάνει στις παρυφές των 20 πόντων (42-23) στο 18′ με σερί 10-0. Το μόνο που κατάφεραν στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι «κιτρινόμαυροι» ήταν να μειώσουν σε 45-29 στην ανάπαυλα.

Παράτησε τη ζώνη και επέστρεψε στο ματς

Η ΑΕΚ ήταν… μεταμορφωμένη στην τρίτη περίοδο, με την Ένωση να παρατάει την άμυνα ζώνης που εφάρμοσε το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου μέρους και με τον Κολόμ να παίρνει στην μπαγκέτα κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική και να μπει και πάλι στο ματς. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν εντυπωσιακοί στο δεκάλεπτο, έχοντας ένα επιμέρους 24-14, καταφέρνοντας να μπουν στην τελική ευθείς της αναμέτρηση με τη διαφορά μόλις στο -6 (59-53), «ροκανίζοντας» σταδιακά το προβάδισμα της Τρεβίζο.

Ξέσπασμα ήταν και πάει…

Οι Ιταλοί «καίγονταν» για τη νίκη και μπήκαν αποφασισμένοι στο τελευταίο δεκάλεπτο, διαμορφώνοντα στο 32′ το 65-55, με την ΑΕΚ όμως να έχει βρει ρυθμό πλέον και με σωστές επιλογές στην επίθεση και τον Γκρίφιν να είναι το σημείο αναφοράς να μειώνει και πάλι σε 67-61 στο 34′. Η Τρεβίζο όμως αφυπνίστηκε από την αντεπίθεση των παικτών του Δέδα και με τον Σοκολόφσκι να βρίσκει το τέταρτο τρίποντο στο ματς «έτρεξε» ένα σερί 6-0 για το 73-61. Οι Ιταλοί συνέχισαν το σερί τους, φτάνοντας στο 10-0 στο 36′, διαμορφώνοντας το 77-61, με το τελικό 81-69 να «σφραγίζει» την επικράτηση της Τρεβίζο.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 45-29, 59-53, 81-69