Ήττα στις λεπτομέρειες η Εφήβων από την Αυστρία

0

Την ήττα στις λεπτομέρειες γνώρισε η Εθνική Εφήβων μας που ηττήθηκε από την Αυστρία με 78-74.

Η ομάδα μας πραγματοποίησε την πιο ανταγωνιστική της εμφάνιση στον όμιλο παλεύοντας μέχρι το τέλος για τη νίκη όμως ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ μετά από ελεύθερη βολή των Αυστριακών με το σκορ στο 76-74 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έδωσε το ροζ φύλλο στους Αυστριακούς.

Με ήττα 78-74 επί της Αυστρίας ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στον τέταρτο όμιλο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ18 Β’ Κατηγορίας η Εθνική Ανδρών Κ18.

Πρώτοι στο σκοράρισμα για την Εθνική μας οι Χαράλαμπος Σάββα (21 πόντους, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Στέφανος Τίγκας (16 πόντους, 2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασσίστ) και Χρήστος Γεωργίου (15 πόντους, 4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Αυστρία έκανε ξεκίνημα με 4-0, με την Εθνική μας να παίρνει πρώτη φορά προβάδισμα στο 3′ με το τρίποντο του Γεωργίου (8-6). Ακολούθησε εναλλαγή στο σκορ με τον Γεωργίου μισό λεπτό πριν από την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου να πετυχαίνει νέο τρίποντο για να κάνει το 25-24.

Στο 18′ μετά από τρίποντο του Ασωνίτη η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό (45-34) για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχε προβάδισμα έξι πόντων (47-41).

Οι Αυστριακοί έκαναν καλύτερο τρίτο δεκάλεπτο και πετυχαίνοντας δέκα πόντους περισσότερους (16 έναντι 6) και μπήκαν μπροστά με τέσσερις (53-57). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε πίσω με οκτώ πόντους (65-73) μετά το καλάθι του Suljanovic στο 38′, όμως κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο (74-75) μισό λεπτό πριν από το τέλος με τη μια εύστοχη βολή του Τίγκα. Παρόλα αυτά η Αυστρία διατήρησε το προβάδισμά της παίρνοντας το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 78-74.

Σημειώνεται ότι το πρόγραμμα και ο επόμενος αντίπαλος της Κύπρου, για τους αγώνες κατάταξης στις θέσεις 17-22, θα γίνουν γνωστά μετά την ολοκλήρωση όλων των αγώνων της φάσης των ομίλων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-24, 47-41, 53-57, 74-78