Κ16: Ελλάδα – Ισπανία 75-47

0

Ο λαός λέει πως η αρχή είναι το ήμισυ του παντός. Αν αυτό ισχύει και στην περίπτωση της Εθνικής Παίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 των Σκοπίων, τότε οι οιωνοί είναι πολύ καλοί. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου ήταν καταιγιστική από τα πρώτα λεπτά, είχε ως σημείο αναφοράς την άμυνα και χωρίς να αφήσει περιθώρια αμφισβήτησης έφτασε στη νίκη απέναντι στην Ισπανία.

Η «γαλανόλευκη» κυριάρχησε και από την πρώτη περίοδο έβαλε τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη. Αυτό γιατί το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους διεθνείς στο +16 (24-8), έπειτα από εξαιρετική εμφάνιση. Η οποία συνεχίστηκε και στα επόμενα δεκάλεπτα, με τους παίκτες του Ζιάγκου να μην αφήνουν το πόδι από το γκάζι σε κανένα σημείο.

Τα πράγματα πήραν πλήρως τον δρόμο τους στην τρίτη περίοδο και αφού η Εθνική κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Το +26 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (63-37) ουσιαστικά «κλείδωσε» το παιχνίδι. Η διαφορά μάλιστα έφτασε και πάνω από τους 30 πόντους (71-39, 34′), με την Εθνική να παραμένει σοβαρή ως το τέλος του αγώνα.

Στην αναμέτρηση με τους Ισπανούς η Εθνική είχε αρκετούς παίκτες που ξεχώρισαν. Ο Στέλιος Μαραγκουδάκης με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ έδωσε τον τόνο, με τον Νεοκλή Αβδάλα (10π, 2ρ, 3ασ), τον Βενιαμίν Αμπόσι (8π, 10ρ), τον Λευτέρη Λιοτόπουλο (8π, 6ρ, 2ασ, 2κλ) και τον Φίλιππο Τσιαχτσίρα (7π, 5ρ) να ακολουθούν και να δίνουν λύσεις στην Εθνικη

Επόμενο παιχνίδι για την «γαλανόλευκη» απέναντι στην διοργανώτρια ομάδα των Σκοπίων (13/08, 19:45), με στόχο το 2Χ2 στον Δ’ Όμιλο του τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 38-23, 61-37, 75-47.