K18 ΑΝΔΡΩΝ: ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

0

Τέσσερα παιχνίδια πραγματοποιήθηκαν το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε για την 6η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας. Νικηφόρα αποτελέσματα είχαν οι Κεραυνός, Απόλλων, Ε.Ν. Παραλιμνίου και Α.Ο. Αραδίππου απέναντι στους ΑΠΟΕΛ, Ζήνωνα, Αστέρα Μέσα Γειτονιάς και ΑΕΛ αντίστοιχα. Η 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος ολοκληρώνεται την Πέμπτη (26/11) με τον αγώνα της Εθνικής Κύπρου Κ16 κόντρα στην ΕΘΑ Έγκωμης, που θα πραγματοποιηθεί στο «Πολυπροπονητήριο Ευάγγελος Φλωράκης» στις 19:00. Ρεπό για την 6η αγωνιστική είχε η ομάδα του ΑΠΟΠ Πάφου.

Κεραυνός – ΑΠΟΕΛ 55-51

Συναρπαστική ήταν η εξέλιξη που είχε ο αγώνας μεταξύ του Κεραυνού και του ΑΠΟΕΛ σε ένα παιχνίδι που ήταν κατά κύριο λόγο ισορροπημένο, στην μεγαλύτερη διάρκεια του. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν προβάδισμα με το τέλος της πρώτης περιόδου με 20-17, ενώ στην συνέχεια ο Κεραυνός έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 32-32. Στην επανάληψη ο ΑΠΟΕΛ μπήκε και πάλι πιο δυνατά στο παρκέ δημιουργώντας διαφορά τεσσάρων πόντων με το σκορ να είναι στο 47-43. Ο Κεραυνός όμως δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του λέξη, και με ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, έκανε την ανατροπή και πήρε την νίκη με 55-51. Κορυφαίος του Κεραυνού ο Μάρκου με 16 πόντους, ενώ για τον ΑΠΟΕΛ διακρίθηκαν οι Χαριδήμου και Μύθιλλος που πέτυχαν 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Κεραυνός (Μ. Ματσεντίδης)

Ανδρέου 8 (1), Παναγιώτου, Σταυρινίδης 10, Αριστοδήμου 7 (1), Μάρκου 16 (1), Δουκανάρης 8, Ιγκνατόφσκι 6, Χικμαν.

ΑΠΟΕΛ (Λ. Σιακαλλής)

Γουάεγκερ, Κανταρτζής 2, Μύθιλλος 16 (1), Κυριακίδης 6, Χαριδήμου 17 (1), Φιλίππου 5 (1), Πατσαλίδης 4, Ανδρέου 1, Χρίστου, Ποντλέσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 32-32, 43-47, 55-51

Ζήνωνας – Απόλλων 51-62

Αν και ο Ζήνωνας μπήκε δυνατά στο παρκέ, και πήρε προβάδισμα έξι πόντων στην πρώτη περίοδο με 23-17, ο Απόλλωνας έκανε την ανατροπή και πήρε την εκτός έδρας νίκη με 62-51. Μετά την πρώτη περίοδο ο Απόλλων ήταν καλύτερος στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα, καταφέρνοντας να πάρει την νίκη με έντεκα πόντους διαφορά. Διακριθέντες από τον Απόλλωνα ήταν οι Σοφρωνίου και Χριστοφίδης που πέτυχαν 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ καλύτερος του Ζήνωνα ήταν ο Αντωνίου που πέτυχε 18 πόντους.

Ζήνωνας (Μ. Μιχαήλ)

Πέτροβ, Ζιαπέρ 5 (1), Αντωνίου 4, Παύλου 3, Κωστένογλου 7, Ματθαίου 5 (1), Αντωνίου 18 (3), Καρβούνης 7, Χρήστου 2, Παναϊντέ, Κουμή.

Απόλλων (Π. Αντωνίου)

Χριστοφίδης 14 (1), Μακρυγιάννης 10 (1), Ηλιάδης, Παναγίδης 4, Χατζηκτωρής 3, Μπαλτάς, Σοφρωνίου 17, Καμένος 7 (1), Αλεξόπουλος, Μιχαηλίδης, Γρίβας 2, Ζόρανιτς 5.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 30-32, 39-50, 51-62

Ε.Ν. Παραλιμνίου – Αστέρας Μέσα Γειτονιάς 68-57

Την εντός έδρας νίκη απέναντι στον Αστέρα Μέσα Γειτονιάς πέτυχε η Ένωση Νέων Παραλιμνίου. Οι «βυσσινί» μπήκαν δυνατά στο παρκέ από την αρχή του αγώνα δημιουργώντας διαφορά οκτώ πόντων με το τέλος της πρώτης περιόδου, με το σκορ να είναι στο 20-12. Η διαφορά αυξήθηκε στην δεύτερη περίοδο, με την Ένωση να κάνει σωστή διαχείριση του υπέρ της σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα και να παίρνει την νίκη με 68-57. Ο καλύτερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Στρατή της Ένωσης που σημείωσε 29 πόντους!

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Ι. Παπαδόπουλος)

Πυρίλλης 14, Ισαάκ, Προύντζος, Θεοδώρου, Τρίζας, Ζάντης 6 (2), Μιλής 6, Χατζηκωνσταντής 4, Χατζηανδρέου 9 (3), Παπαγεωργίου, Στρατή 29 (4).

Αστέρας Μέσα Γειτονιάς (Γ. Χριστοδούλου

Φοινιώτης 2, Αλεξάνδρου 9 (2), Ασημακόπουλος 10 (1), Μπούτρος 11, Χαριλάου 5, Δημοσθένους 7 (1), Αχιλλέως 4, Αθανασίου, Αντωνίου 4.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-12, 40-29, 48-39, 68-57

Α.Ο. Αραδίππου – ΑΕΛ 58-44

Την πρώτη του νίκη στο φετινό Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας πέτυχε ο Α.Ο. Αραδίππου, που επικράτησε μέσα στην έδρα του της ΑΕΛ με 58-44. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, και η νίκη τους θεωρείται δίκαιη αφού ήταν μπροστά στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Διψήφιο αριθμό πόντων για τους νικητές πέτυχαν οι Ελευθεριάδης, Θεοδώρου και Καφατάρης οι οποίοι σημείωσαν 16, 14 και 12 πόντους αντίστοιχα ενώ για την ΑΕΛ ξεχώρισαν οι Βαλσάμιτς και Παπαϊωάννου που πέτυχαν 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.