Κ18 Γυναικών: Λύγισε τον ΑΠΟΠ η ΕΝΑΔ

0

Η Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ ήταν η νικήτρια στον πρώτο αγώνα της σειράς για την τελική φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Κ18, επικρατώντας μετά από παράταση μέσα στον Άγιο Δομέτιο του ΑΠΟΠ με 60-51. Ο δεύτερος αγώνας της τελικής φάσης θα διεξαχθεί το Σάββατο 21 Μαΐου στην Πάφο, στις 16:00, στο Α’ Λύκειο Άκης Κλεάνθους.

Ο αγώνας ήταν πολύ δυνατός από τα πρώτα στάδια του, με την ΕΝΑΔ να μπαίνει δυνατά στο παρκέ και να παίρνει προβάδισμα με 14-7 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο ο ΑΠΟΠ ανέβασε στροφές και ισορρόπησε το παιχνίδι, με το σκορ να φθάνει στο 28-22 υπέρ της ΕΝΑΔ με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Πιο δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΠ, καταφέρνοντας μέχρι την λήξη της τρίτης περιόδου να μειώσει την διαφορά που τον χώριζε από την ΕΝΑΔ στους δύο πόντους (39-37) ενώ με την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα η ομάδα της Πάφου ισοφάρισε σε 50-50. Στην παράταση η ΕΝΑΔ ήταν καλύτερη, και έφυγε με την νίκη με τελικό σκορ 60-51.

Κορυφαία του αγώνα ήταν η Πηλακούτα με 25 πόντους, ενώ από την νικήτρια ομάδα της ΕΝΑΔ ξεχώρισε και η Γεωργίου με 13 πόντους. Από τον ΑΠΟΠ διακρίθηκαν οι Μαρίτσα Ευσταθίου με 14 πόντους και Βαρβάρα Ευσταθίου με 13 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-7, 28-22, 39-37, 50-50, 60-51 (παράταση)