K18/ΚΥΠΡΟΣ – ΣΟΥΗΔΙΑ 60-93 (video)

0

Την ήττα με 93-60 από τη Σουηδία δέχθηκε η Εθνική Ανδρών Κ18 στον δεύτερο της αγώνα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ18 Β’ Κατηγορίας.

Για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν οι Γονατάς (11 πόντοι, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γεωργίου (11 πόντοι, 3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ) και Σοφοκλέους (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 ασσίστ), ενώ ακολούθησαν με οκτώ οι Ασωνίτης και Σάββα.

Στο 4′ οι Σουηδοί είχαν προβάδισμα πέντε πόντων (6-11), με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να μπαίνει για πρώτη φορά μπροστά στο 7′ με τις δύο βολές από τον Σοφοκλέους (14-13). Ακολούθως υπήρξε εναλλαγή στο σκορ, με τη Σουηδία να κλείνει την πρώτη περίοδο με έναν πόντο διαφορά (16-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σουηδοί έφτιαξαν διαφορά με διψήφιο αριθμό και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 13 πόντους (30-43), ενώ διατήρησαν το προβάδισμά τους και στο δεύτερο ημίχρονο παίρνοντας το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 93-60.

Το επόμενο παιχνίδι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα γίνει την Τρίτη (02/08) με αντίπαλο την Φινλανδία, ενώ θα ακολουθήσει την επόμενη ημέρα (03/08) η αναμέτρηση κόντρα στην Αυστρία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 30-43, 45-72, 60-93