Και στο τέλος… Κεραυνός! – Οι ερυθροκίτρινοι επιβλήθηκαν του ΑΠΟΕΛ και είναι στον τελικό

0

Μετά από ένα σκληρό και πολύ όμορφο ντέρμπι, αντάξιο της ποιότητας και του ονόματος των δύο ομάδων ο Κεραυνός πήρε μια τεράστια νίκη επικρατώντας του ΑΠΟΕΛ με σκορ 73-68 , και έγινε ο 2ος φιναλίστ του μεγάλου τελικού κυπέλλου μετά την Πετρολίνα ΑΕΚ.

Το παιχνίδι όπως μαρτυρά και το σκορ ήταν ντέρμπι ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο όπου ο ΑΠΟΕΛ επέστρεψε από το -13 και έδειχνε ότι θα διεκδικήσει μέχρι την κόρνα της λήξης το εισιτήριο του τελικού.

Πρωταγωνιστές υπήρξαν πολλοί στη διάρκεια του αγώνα όμως επιτρέψτε μου να κάνω ιδιαίτερη αναφορά στον Μπράντον Ροζέλ. Η ‘καλαθομηχανή’ του Χριστόφορου Λειβαδιώτη εδώ και 2 αγώνες (+ τα 3 πρώτα δεκάλεπτα του σημερινού αγώνα) ήταν σκιά του καλού του εαυτού.

Οι μεγάλοι παίκτες όμως είναι για τις μεγάλες ώρες και την ώρα που τα… ‘γάλατα έσφιξαν’ -δηλαδή στο 4ο δεκάλεπτο- σημείωσε 10 πόντους, μοίρασε 2 ασίστ και οδήγησε τους ερυθροκίτρινους σε έναν ακόμη τελικό.

Εξαιρετικός ξανά ο Ρόρι (16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ), ηγέτης στο ξέσπασμα του πρώτου ημιχρόνου ο Κινγκ (11 πόντοι), άλλους τόσους πρόσθεσε και ο Νίκος Στυλιανού ενώ διψήφιος τελείωσε και ο Ουίλιαμσον με 12.

Από πλευράς γαλαζοκιτρίνων κορυφαίοι μακράν οι Ντέβιον Μπέρι -που πήγε να πάρει μόνος του το ματς- με 25 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ αλλά και ο ανέτοιμος θηριώδης Λάντεν Λούκας με 19 πόντους και 16 ριμπάουντ.