Καρδιοχτύπησε η Ομόνοια όμως κέρδισε την ΕΘΑ και πάτησε τετράδα

0

Μπορεί να προηγήθηκε με +8 πόντους διαφορά 91 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα όμως η Ομόνοια είδε ‘τον Χάρο με τα μάτια της‘ αφού με το σκορ στο 66-64 Ροδοσθένους και Χάντσον αστόχησαν σε διαδοχικά σουτ τριών πόντων με την Ομόνοια να πατά τετράδα και την ΕΘΑ να μένει με τις εντυπώσεις.

Με το τρίποντο του Φλουντ η Ομόνοια πήρε προβάδισμα στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης με 3-0, με τον Κυριακίδη να απαντάει άμεσα ευστοχώντας επίσης σε τρίποντο για το 3-3 στο ίδιο λεπτό. Ο Σμιθ όμως πέτυχε δύο σερί τρίποντα στο 2’ κάνοντας το 9-3, ενώ η διαφορά των γηπεδούχων έφτασε στο +10 στο 4’ (16-6). Το 9’ η Ομόνοια έφτασε στο +12 με 23-15 και το σκορ έμεινε έτσι μέχρι το τέλος δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο η ΕΘΑ μείωσε σε 25-18 στο 12’ με το τρίποντο του Ροδοσθένους. Οι «πράσινοι» διατήρησαν το προβάδισμα τους και με τις εύστοχες βολές του ο Φλουντ στο 17’ έκανε το 33-20. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 19’ σε 36-28 και το ημίχρονο έληξε με σκορ 39-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Έγκωμης μείωσε τη διαφορά σε 44-39 στο 26’ με τρίποντο του Χάντσον. Στο τελευταίο λεπτό της περιόδου ο Χάρις πέτυχε τρίποντο που μείωσε σε 51-48, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα οι εύστοχες βολές του Φλουντ έκαναν το 53-48 και με αυτό το σκορ έληξε το δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο ενώ η ΕΘΑ έχανε στο 36’ με 61-48, όμως η ΕΘΑ προσπάθησε να μειώσει ώστε να κάνει την ανατροπή και πέτυχε 10 σερί πόντους, μειώνοντας σε 61-58 στο 38’. Στο τελευταίο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο -2 με το τρίποντο του Χάντσον, όμως η Ομόνοια κράτησε το προβάδισμά της παίρνοντας τη νίκη με 66-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 39-28, 53-48, 66-64