Καταιγιστικός ΠΑΟ σκόρπισε την Βιλερμπάν (video)

0

Υπερηχητικός Παναθηναϊκός με… ατσάλινη άμυνα, τον Ντουέιν Μπέικον βγαλμένο από τα «πράσινα όνειρα» (25π., career high) και ένα «ξέσπασμα» που είχαν άπαντες ανάγκη εντός του οργανισμού: προπονητές, παίκτες και κοινό. Το «τριφύλλι» με άμυνα – γρανίτη και τον κόσμο του στο πλευρό του έκανε… σμπαράλια τη Βιλερμπάν και την προσπέρασε στη βαθμολογία, καθώς μετά το 2/2 στη «διαβολοβδομάδα» έχει πλέον ρεκόρ 4-6.

Μάλιστα, συνεχίζοντας σε… mood τελικών, στο «πράσινο στρατόπεδο» γνωρίζουν πως ένα πιθανό διπλό στο Κάουνας την επόμενη εβδομάδα μπορεί να γυρίσει για τα καλά το κλίμα και να τους φέρει «μια ανάσα» από την οκτάδα του ταμπλό. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ έμοιαζε παγιδευμένη στην άμυνα του Ντέγιαν Ράντονιτς, δεν ήξερε τι ζητούσε στο παρκέ, γνώρισε την 4η σερί ήττα της στην Euroleague και υποχώρησε στο 3-7.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε συγκεντρωμένος στο ματς από το ξεκίνημα, είδε τον Μπέικον να τον… παίρνει από το χέρι όταν χρειάστηκε σκορ και παίζοντας σκληρή άμυνα έφτασε στο +29 στο 30′. Είναι ενδεικτικό πως οι γηπεδούχοι δέχθηκαν 11π. στην 1η περίοδο, 13π. στη 2η και άλλους τόσους στην 3η, ώστε να είναι σε θέση να κυριαρχήσουν απόλυτα και επιβλητικά.

Ο Μπέικον ήταν ο… σούπερ – ήρωας της ελληνικής ομάδας, φτάνοντας σε ρεκόρ καριέρας στην Euroleague (25 πόντοι με 6/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 4/4 βολές). Δίπλα του, όλοι έβαλαν το «λιθαράκι» τους για να έρθει αυτή η νίκη – ξέσπασμα, με τον Ματέους Πονίτκα να κάνει πολύτιμη δουλειά και να δίνει τις… απαντήσεις του μετά το ματς με τους Ιταλούς (10π., 5ρ., 7ασ., 2κλ.), τον Γιώργο Παπαγιάννη να βοηθάει (9π., 4ρ., 2κοψ.) και τον Ντέρικ Ουίλιαμς να έχει 8 πόντους και 6 ριμπάουντ. Απόλυτο highlight του αγώνα, βέβαια, ήταν το γεγονός πως στο τελευταίο λεπτό ο Ράντονιτς χρησιμοποίησε πέντε Έλληνες μαζί στο παρκέ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε συγκεντρωμένος στην αναμέτρηση (9-6 στο 5′) και ένα αμυντικό τρικ του Ντέγιαν Ράντονιτς στη χρησιμοποίηση του Γιώργου Παπαγιάννη απέφερε αποτελέσματα, με τους Γάλλους να έχουν 3/10 εντός πεδιάς. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τα 4 κλεψίματα σε 8′ και δια χειρός Ντουέιν Μπέικον (6π.) «ανέβηκαν» στο +7 (13-6), την ώρα που ο Τι Τζέι Πάρκερ έψαχνε επιθετικές λύσεις για την ομάδα του. Η συνεργασία του Ματέους Πονίτκα με τον Αρτούρας Γκουντάιτις αποτέλεσε το highlight μιας πρώτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε σε χαμηλό τέμπo, με τους «πράσινους» να είναι ανώτεροι μέσα από την άμυνά τους (15-11 στο 10′).

Ημίχρονο… βάσει πλάνου με «ατσάλινη» άμυνα και διψήφια διαφορά

Ο Αρτούρας Γκουντάιτις έκανε πολύ καλή δουλειά και στις δύο ρακέτες, οι παίκτες του Πάρκερ τα… έσπαγαν έξω από τα 6,75μ. (1/8 3π.) και το προβάδισμα παρέμενε στα χέρια της ελληνικής ομάδας (23-16 στο 14′). Μάλιστα, ο ορεξάτος Μπέικον (10π. με 4/6 σουτ) φρόντισε για να μην… κολλήσουν επιθετικά οι γηπεδούχοι (25-18 στο 15′), με τον “Big Papa” να δίνει λίγο αργότερα το πρώτο διψήφιο προβάδισμα της βραδιάς (29-18 στο 17′). Γεγονός είναι πως η άμυνα του Παναθηναϊκού είχε… στραγγαλίσει τη Βιλερμπάν (10λ.), εξουδετερώνοντας τα ατού της, για να ακολουθήσει ένα γκολ – φάουλ του Ματέους Πονίτκα και ένα τρίποντο του Ντέρικ Ουίλιαμς, που ξεσήκωσαν τον κόσμο (35-20 στο 18′). Να σημειώσουμε πως ο Πολωνός είχε μοιράσει 5 ασίστ στο 20′. Έτσι, το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, που πήγε… βάσει πλάνου για τον κόουτς Ράντονιτς, επέτρεψε στο «τριφύλλι» να πάει στα αποδυτήρια με χαμόγελα (39-24).

Ο Μπέικον και ο Ουίλιαμς είχαν κέφια και έδιναν ουσία και θέαμα στο «πράσινο» κοινό, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν τα λάθη και δεν ήξεραν τι ζητούσαν πάνω στο παρκέ. Με αυτά τα δεδομένα ο Παναθηναϊκός πήγε στο +20 (46-26) και ανέβασε κι άλλο τη διαφορά με δυο τρίποντα του ασταμάτητου Μπέικον (52-26 και double score στο 24′ με 22π. του Αμερικανού, που είχε 8/10 σουτ). Το παιχνίδι σε εκείνο το σημείο έμοιαζε με… πάρτι ή για την ακρίβεια με ένα «ξέσπασμα», που είχαν ανάγκη και οι παίκτες του Ράντονιτς, αλλά και ο κόσμος στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων.

Η άμυνα παρέμενε σκληρή, στην επίθεση το «τριφύλλι» έβρισκε σκορ ακόμα και χωρίς τον Μπέικον και η Βιλερμπάν είχε πιαστεί «αιχμάλωτη» (58-33 στο 28′). Το σόου, όμως, δεν είχε τελειώσει ακόμα, αφού ο αρχηγός Παπαγιάννης με ένα κόψιμο και ένα τρίποντο σήκωσε στο… πόδι το ΟΑΚΑ, με το 3ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται τελικά στο υπερηχητικό +29 (66-37).

Ο Μπέικον «έγραψε» ρεκόρ καριέρας και ο Παναθηναϊκός… σφράγισε μια επιβλητική νίκη

Ο ρυθμός φάνηκε να πέφτει για λίγο στην 4η περίοδο, αλλά ο Μπέικον με νέο τρίποντο έφτασε τους 25π. και «έγραψε» προσωπικό career high (69-43 στο 33′), με τον Ράντονιτς να συνεχίζει να ζητάει συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Παναθηναϊκός είχε «κλειδώσει» την νίκη και αυτό που έμενε να φανεί ήταν το τελικό εύρος της, με τον Μαυροβούνιο προπονητή να καλεί τάιμ άουτ έπειτα από ένα μικρό 4-0 της γαλλικής ομάδας (72-50 στο 36′). Επί της ουσίας, τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στην τελική ευθεία του αγώνα, με το «τριφύλλι» να παίρνει την επιβλητική νίκη, που είχε ανάγκη για λόγους βαθμολογίας, αλλά και ψυχολογίας (77-58 τελικό). Στο τελευταίο λεπτό, μάλιστα, ο Ράντονιτς δοκίμασε ένα σχήμα με πέντε Έλληνες στο παρκέ, το οποίο πήρε το χειροκρότημα του κοινού.

Τα Δεκάλεπτα: 15-11, 39-24, 66-37, 77-58.