Κατέκτησε το «Π. Γιαννακόπουλος» ο Παναθηναϊκός, 85-80 τη Φενέρ!

0

Mε εξαιρετική του άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση (πέντε παίκτες πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων), ο Παναθηναϊκός επικράτησε 85-80 της Φενέρμπαχτσε και κατέκτησε την πρώτη θέση στο διεθνές τουρνουά που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ στη μνήμη του Παύλου Γιαννακόπουλου.

Λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου και με τη διαφορά στους πέντε πόντους (53-48), ο ηγέτης των «πρασίνων» Νικ Καλάθης χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ και αποσύρθηκε στον πάγκο.

Όταν επέστρεψε στο παρκέ, περίπου πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, οι συμπαίκτες του είχαν ουσιαστικά καθαρίσει το παιχνίδι, με την διαφορά να φτάνει ένα λεπτό αργότερα στους 13 πόντους (85-72).

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 11, Λάνγκφορντ 5, Λάσμε 10, Παπαπέτρου 11, Παππάς 12, Γκιστ 2, Λεκαβίτσιους 6, Λοτζέσκι 13, Καλάθης 8, Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου 4.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Μέλι 7, Μαχμούτογλου 2, Ένις 9, Κάλινιτς 7, Σλούκας 15, Γκούντουριτς 4, Γκιουλέρ, Ντίξον 10, Ντουβερίογλου 7, Ντατόμε 4, Λοβέρν 15.