“Κεραυνοβολήθηκε” και ο ΑΠΟΕΛ

0

Ακάθεκτος και καταιγιστικός ο Κεραυνός! Τα κορίτσια του Χρήστου Στυλιανίδη συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν στο πρωτάθλημα Γυναικων, συντρίβοντας τον ΑΠΟΕΛ με 62-33! Στα άλλα δύο παιχνίδια νίκες σημείωσαν οι Απόλλωνας και Πετρολίνα ΑΕΚ κόντρα στους ΑΠΟΠ και Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ αντίστοιχα. Ρεπό για την 11η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών είχε η ομάδα της ΑΕΛ.

Κεραυνός – ΑΠΟΕΛ 62-33

Την 10η του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδι σημείωσε ο Κεραυνός που επικράτησε μέσα στο «Κώστας Παπαέλληνας» του ΑΠΟΕΛ με 62-33 και παραμένει μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 20 βαθμούς. Από την άλλη ο ΑΠΟΕΛ παραμένει στην 5η θέση με 12 βαθμούς, ενώ μετράει τρεις νίκες και έξι ήττες μέχρι στιγμής. Όσο αφορά το παιχνίδι, οι «γαλαζοκίτρινες» μπήκαν πιο δυνατά και στην πρώτη περίοδο πήραν προβάδισμα με 15-10. Όμως ο Κεραυνός στην δεύτερη περίοδο ήταν καταιγιστικός, σημειώνοντας 26 πόντους ενώ δέχθηκε μόλις τέσσερις, με το σκορ να φθάνει στο 36-19. Με την πάροδο του χρόνου η ομάδα του Στροβόλου αύξησε την διαφορά στο σκορ και στο τέλος πήρε την νίκη με 62-33. Από τον Κεραυνό ξεχώρισαν οι Παβίσεβιτς με 12 πόντους, όπως και οι Αθανασίου και Θεοδοσίου με 11 πόντους, ενώ για τον ΑΠΟΕΛ κορυφαία ήταν η Νικοδήμου με 10 πόντους.

Κεραυνός (Χ. Στυλιανίδης)

Σ. Θεοδοσίου 11, Ν. Θεοδοσίου, Πιτσιλλίδου 4, Αθανασίου 11, Βεζελόφσκι 9 (1), Κωνσταντίνου 3 (1), Κονιάλη, Χριστοδούλου, Σιάλου, Θεολόγου 9, Παβίσεβιτς 12, Χατζηχάννα 3 (1).

ΑΠΟΕΛ

Νικολάου, Παπαδοπούλου 6, Νικοδήμου 10 (2), Ακαθιώτη, Κούλλουρου, Ρουσάκη 4 (1), Σωκράτους, Παναγίδου, Ιωάννου, Γουάλτον 12, Παπαδοπούλου 1.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-15, 36-19, 52-26, 62-33

ΑΠΟΠ – Απόλλωνας 56-64

Δύσκολη εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Απόλλωνας που νίκησε μέσα στη Πάφο τον ΑΠΟΠ με 64-56, πετυχαίνοντας την έκτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, που τον φέρνει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 15 βαθμούς. Ο ΑΠΟΠ έμεινε στην 4η θέση με 13 βαθμούς, μετρώντας τέσσερις νίκες και πέντε ήττες. Όσο αφορά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο με τον ΑΠΟΠ να παίρνει μικρό προβάδισμα ενός πόντου (16-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ο Απόλλων ήταν ανώτερος και πήρε προβάδισμα με 37-27. Ο ΑΠΟΠ προσπάθησε στην επανάληψη να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει κατά ένα πόντο κάθε περίοδο με το σκορ να οδηγείται στο 53-44 στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ με την ολοκλήρωση του παιχνιδιού ο Απόλλωνας πήρε την νίκη με 64-56. Κορυφαία για τον Απόλλωνα η Μπελ με 14 πόντους, ενώ διακρίθηκαν οι Καραγιάννη και Κώστα με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από την ομάδα της Πάφου ξεχώρισαν οι Σμιθ και Όστογιτς που σημείωσαν από 15 πόντους.

ΑΠΟΠ (Ε. Βετρένκα)

Σμιθ 15, Βασιλείου, Ευσταθίου 10, Ηλίεβα 4, Χρίστοβα, Όστογιτς 15, Αγαπίου 10, Παπαϊωάννου 2.

Απόλλων (Α. Λεκισβίλη)

Κώστα 11 (1), Θεότη, Τζιάμπου, Βύραζιηκ 9 (2), Μιχαήλ 4, Καραγιάννη 12, Μπελ 14 (1), Θεμιστοκλέους, Λουκαΐδου, Μπούντιμιρ 14.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 27-37, 44-53, 56-64

Πετρολίνα ΑΕΚ – Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ 75-37

Εύκολο απόγευμα είχε η Πετρολίνα ΑΕΚ που νίκησε την Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ με 75-37, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Και οι δύο ομάδες έχουν από μία νίκη και οκτώ ήττες στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας από 10 βαθμούς. Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα και δίκαια πήρε την μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 75-37. Κορυφαίες για την ΑΕΚ η Παφίτη και η Μούντι που σημείωσαν από 20 πόντους, ενώ από την ΕΝΑΔ ξεχώρισαν οι Αθανασίου και Μύθιλλου με 11 και 8 πόντους αντίστοιχα.