Κεραυνός – ΑΕΛ 55-51: Η περσινή τιτανομαχία!

0

Το ημερολόγιο έδειχνε 17 Φεβρουαρίου του 2019, όταν ήταν η τελευταία φορά, που οι δυο «υπερδυνάμεις» της Κυπριακής Γυναικείας καλαθόσφαιρας, είχαν αναμετρηθεί στον τελικό του κυπέλλου, όπως δηλαδή θα συμβεί φέτος και για μιαν ακόμα φορά.

Το παιχνίδι είχε γίνει στον Άγιο Δομέτιο και ο Κεραυνός ήταν ο νικητής με 55-51, κατά τον 32ο τελικό του θεσμού!

Μάλιστα, ήταν η 3η στη σειρά χρονιά που το κύπελλο, πήρε το δρόμο για τον Στρόβολο, αλλά και η πρώτη φορά που ο Κεραυνός νίκησε σε τελικό την ΑΕΛ, από το μακρινό 2003!

Να κάνουμε όμως μια μικρή… υπενθύμιση του πως είχε εξελιχθεί ο αγώνας εκείνος, που είχε συναρπαστική πλοκή κατά την 4η περίοδο.

Διότι, ο Κεραυνός ήταν μπροστά μετά το 13-11 της ΑΕΛ στο 10`. Με επί μέρους σκορ 4-17 προηγήθηκε με 17-28 στο ημίχρονο και με 26-42 στο 30`, αφού και στην 3η περίοδο, είχε κυριαρχήσει.

Μάλιστα, στο 29`, η διαφορά είχε ανέβει και στους 18 (24-42).

Όμως η ΑΕΛ δεν τα έβαλε κάτω και με μιαν εντυπωσιακή αντεπίθεση διαρκείας, ισοφάρισε σε 51-51 στο 38` και αφού λίγο μετά, η Θεολόγου έκανε το 51-53, η Όρλοβιτς αστόχησε σε 2 βολές (39`03“) σε καταλογισμό αντιαθλητικού υπέρ της και μετά η ΑΕΛ έχασε και την επίθεση!

Στο 39`32“ πάλι η Θεολόγου, σφράγισε τη νίκη και την 11η κατάκτηση του κυπέλλου για τον Κεραυνό!