Κεραυνός – Αναγέννηση 64-46: Μπήκε με το δεξί ο Κεραυνός!

0

Με νίκη για τον Κεραυνό, ολοκληρώθηκε η προ ολίγου αναμέτρηση που έγινε στο «Κ. Παπαέλληνας», για τη 2η αγωνιστική του Γυναικείου πρωταθλήματος.

Η ερυθροκίτρινη ομάδα, στην προσπάθεια της για να διατηρήσει για μιαν ακόμα φορά τα σκήπτρα στο Γυναικείο χώρο, επιβλήθηκε της Αναγέννησης Γερμασόγειας με 64-46.

Αυτό, ήταν το πρώτο φετινό παιχνίδι για τα ερυθροκίτρινα κορίτσια, καθώς είχαν ρεπό στην πρεμιέρα, την ίδια στιγμή που η Αναγέννηση, μετά το νικηφόρο της ξεκίνημα, επί της ΕΝΑΔ, δέχθηκε την πρώτη φετινή της ήττα.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Κεραυνός άρχισε να οικοδομεί μιαν υπέρ του διαφορά, μετά τη λήξη της 1ης περιόδου και ενώ στο 20λεπτο, είχε προηγηθεί με 33-23, κάτι που είχε να κάνει με την εξαιρετική παραγωγικότητα της Ρεβέκκας Χριστοδούλου, που είχε σκοράρει 14 πόντους στο ημίχρονο!

Στην 3η περίοδο, ο Κεραυνός… «πίεσε πιο πολύ το πόδι στο γκάζι», για να ανεβάσει και άλλο την υπέρ του διαφορά, αλλά στα τελικά στάδια, η Αναγέννηση με βελτιωμένη άμυνα, μείωσε κάπως και ενώ στο 30`, το σκορ πήγε στο 45-33.

Στην 4η περίοδο, η Αναγέννηση έκανε μια μεγάλη προσπάθεια για να ανατρέψει τα σε βάρος της δεδομένα. Ωστόσο, ο Κεραυνός διατηρούσε μια σταθερή διαφορά γύρω από το +12, αλλά στο 36`, η διαφορά μειώθηκε στους 8 (54-46), αλλά ως εκεί.

Οι πρωτοβουλίες της Έιβερι στα τελικά στάδια, απέφεραν το ροζ φύλλο, για τον Κεραυνό, με το τελικό σκορ να είναι 64-46.

Εντυπωσιακή απόδοση από τη νεαρή Χριστοδούλου, που σημείωσε 14 πόντους από το ημίχρονο για τον Κεραυνό, ενώ για την Αναγέννηση, η Ουάιν, σκόραρε 25 πόντους!

Σκορ ανά περίοδο: 15-10, 18-13, 12-10, 19-13.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 15-10, 33-23, 45-33, 64-46.

Κεραυνός (Χ. Στυλιανίδης): Θεολόγου 11, Ρουσσάκη 2, Μερκούρη 7, Πιτσιλλίδου 16 (1), Έιβερι 10, Αθανασίου 2, Γεωργίου, Χριστοδούλου 14 (1), Ν. Κοντού 2. Κ. Κοντού.

Αναγέννηση (Η. Πιττάκας): Σούμπρα 3 (1), Τσινακλίεβα 6 (1), Ξενοφώντος, Καλλή 4, Ουάιν 25 (1), Γεννιτσάρη, Κυριάκου, Σοφοκλέους, Παυλίδου 8.