Κεραυνός εν αιθρία με παραλίγο αυτοχειρία

277

Ο Δημήτρης Κοντός γράφει για τη μεγάλη νίκη του Κεραυνού στην έδρα του ΑΠΟΕΛ που έφερε την ημιτελική σειρά στα ίσια

Ο Κεραυνός …χτύπησε στην έδρα του ΑΠΟΕΛ ισοφαρίζοντας τη σειρά (2-2) στην παράταση μετά από έναν αγώνα που ένας τον έδινε στον άλλο και αυτός δεν τον κέρδιζε!

Η αυτοκτονία του Κεραυνού στην κανονική διάρκεια δεν είχε προηγούμενο καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα οκτώ πόντων με λιγότερα από δύο λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Η διαχείριση του προβαδίσματος ήταν κάκιστη (αντί να κυκλοφορήσουν για παράδειγμα τη μπάλα γρήγορα την κρατούσαν περισσότερο χωρίς πραγματικά κανέναν λόγο). Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους οδήγησαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο παίρνοντας την σπίθα της ανατροπής από τον συγκινητικό Γιανναρά αλλά …ζήλεψαν τον Κεραυνό και έκαναν ότι μπορούσαν για να χάσουν! Ειλικρινά, τόσα μαζεμένα λάθη σε κρίσιμα σημεία του αγώνα και τόσες λανθασμένες αποφάσεις από τις δύο ομάδες δύσκολα μπορείς να βρεις. Ναι μεν, η πίεση και για τους δύο ήταν μεγάλη αλλά δεν δικαιολογείται αυτό το ρεσιτάλ λαθών σ’ ένα τόσο κρίσιμο ματς.

Το πρώτο ημίχρονο είχε όλα τα χαρακτηριστικά που περιμέναμε καθώς επρόκειτο για ένα ματς που έκρινε πρόκριση στους τελικούς. Από τη μία ο ΑΠΟΕΛ των περισσότερων λύσεων και της υπεροχής κοντά στο καλάθι και από την άλλη ο Κεραυνός της αυταπάρνησης στην άμυνα και των ανέτοιμων παικτών που επέστρεψαν από τραυματισμό. Εξάλλου, ήταν φανερό από τα πρώτα λεπτά πως τόσο ο Αμπουκάρ, όσο και ο Κίνγκ δεν ήταν έτοιμοι σε επίπεδο φυσικής κατάστασης. Ειδικά, ο πρώτος που αποτελεί και τον ηγέτη του Κεραυνού ήταν ξεκάθαρα ένα κλικ πίσω.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ κυριάρχησε στους αιθέρες με πέντε επιθετικά ριμπάουντ με τον Τζάκσον να μετρά 11 ριμπάουντ (είχε και 10 πόντους) στο πρώτο μέρος! Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κεραυνός βελτίωσε αρκετά την αμυντική του λειτουργία και με την ευστοχία πίσω από τη γραμμή των 6μ75 έδειξε να είναι έτοιμος να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους. Γουίλις και Στυλιανού …τραβούσαν το κάρο στην επίθεση ενώ τα τρία φάουλ του Μιχαήλ προβλημάτισαν τον Λειβαδιώτη που αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει άμυνα ζώνης μόλις έχασε το όπλο του από το παρκέ. Επίσης, ένα χαρακτηριστικό στοιχεία του ημιχρόνου ήταν οι μόλις τρεις ασίστ του ΑΠΟΕΛ που αναδείκνυε το βραχυκύκλωμα στην καλή αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Τζάκσον να κάνει ότι θέλει στις δύο ρακέτες και να αλλάζει ξανά τα δεδομένα του αγώνα, ωστόσο, τα τρία γρήγορα φάουλ σε διάστημα δύο λεπτών προκάλεσαν τον πρώτο πονοκέφαλο στον προπονητή του. Η άμυνα του ΑΠΟΕΛ άλλαξε και ο Γουίλις με ένα προσωπικό του ξέσπασμα έδωσε προβάδισμα και ψυχολογία στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι έβλεπαν παίκτες όπως ο Βον να μην τους βοηθούν ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κορωνίδης με δύο συνεχόμενα τρίποντα και μια ασίστ έδωσε αέρα στον Κεραυνό που άνοιγε το σερί του με το ΑΠΟΕΛ να μην κάνει κάτι για να του κόψει τον ρυθμό σ’ εκείνο το σημείο.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ήταν εμφανές πως η ψυχολογία έλεγε …Κεραυνός με παίκτες όπως ο Κινγκ και ο Στυλιανού να κάνουν ένα βήμα εμπρός και να παίζουν με την εμπειρία τους και την αξία τους. Στο τελευταίο δίλεπτο, όμως, οι παίκτες του Κεραυνού έκαναν κάκιστη διαχείριση της κατάστασης (57-65) και του προβαδίσματος τους θέτοντας σε κίνδυνο μια σχεδόν σίγουρη νίκη. Ο Γιανναράς ήταν εκπληκτικός στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής σε μια επική ανατροπή που οδήγησε στην παράταση και θα μπορούσε να δώσει και τη νίκη αν ήταν λίγο πιο ψύχραιμος ο Τζάκσον. Στο έξτρα πεντάλεπτο έχω την αίσθηση πως ένα μεγάλο σουτ του Χάγκινς έδωσε το μομέντουμ με το ΑΠΟΕΛ να μην εξαργυρώνει το ψυχολογικό χάντικαπ της μεγάλης ανατροπής και να κάνει σωρεία λαθών στο φινάλε.

ΥΓ: Το ΑΠΟΕΛ διαθέτει ένα τρομερά θερμό κοινό αλλά σ’ ένα ματς με ελεύθερη είσοδο η εικόνα των εξεδρών ήταν στενάχωρη.