Κεραυνός στο κλάσικο, 2-0 τον ΑΠΟΕΛ και με… το ένα πόδι στον τελικό

0

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής και του δεύτερου αγώνα της ημιτελικής σειράς αφού σε αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο «Κώστας Παπαέλληνας» επιβλήθηκε του ΑΠΟΕΛ με σκορ 87-67, έκανε το 2-0 στην σειρά και πλέον βρίσκεται με το ένα πόδι στους τελικούς.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Μιχάλη Κακιούζη το δίδυμο Κόλιν Μάλκολμ και Νίκος Στυλιανού. Ο μεν Αμερικανός all around forward σταμάτησε στους 28 πόντους, κατέβασε 10 ριμπάουντ μοίρασε 3 ασίστ (2 κλεψίματα και 1 μπλοκ) στα 37 λεπτά που αγωνίστηκε, ενώ ο διεθνής μπόμπερ του Κεραυνού σταμάτησε στους 20 με 5/8 τρίποντα.

Το ζουμί ήταν στο δεύτερο ημίχρονο αφού οι ομάδες βγήκαν από τ’αποδυτήρια με τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (44-43) όμως ένα σερί του Κεραυνού και η καταπληκτική άμυνα έδωσαν στους Στροβολιώτες διψήφια διαφορά την οποία κράτησαν και διεύρυναν στο τέλος του αγώνα. Κομβικό αποδείχθηκε και το σημείο μετά το 66-58 με το ΑΠΟΕΛ να μειώνει και τον Κακιούζη να καλεί σε τάιμ-άουτ και τους ερυθροκίτρινους να τρέχουν σερί 10-0 και να καθαρίζουν την αναμέτρηση.

Εκ διαμέτρου αντίθετο το ξεκίνημα σε σχέση με τα όσα είδαμε στον πρώτο ημιτελικό με τις δύο ομάδες να φοράνε τα «καλά» τους κοστούμια -τουλάχιστον επιθετικά- και με όπλο το σουτ από τα 6.75 έδωσαν ένα πολύ όμορφο ρυθμό και υψηλό σκορ στο ματς. Οι Στροβολιώτες ξεκίνησαν καλύτερα προηγούμενοι με 10-4, ενώ οι γαλαζοκίτρινοι απάντησαν με δικό τους 9-0 (13-10) με τους μονομάχους να έχουν μικρά ξεσπάσματα. Από τη μία ο Νίκος Στυλιανού (3/3 τρίποντα) ξεκίνησε καυτός, από την άλλη ο Σιμιτζής απαντούσε με την ομάδα του Αργυρού να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με +4 (25-21).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο 16’ με 35-31, και τρία λεπτά πιο μετά με 43-39. Ωστόσο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Μάλκολμ με δίποντο και ο Στυλιανού με τρίποντο, έδωσαν προβάδισμα στους «ερυθροκίτρινους» με 44-43.

Ο Κεραυνός μπήκε πιο δυνατά στην γ’ περίοδο και έως το 25:30 είχε δημιουργήσει διαφορά δέκα πόντων (56-46). Το τέλος της περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 65-53. Παρόμοια ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου, όπου στο 35’ η ομάδα του Μιχάλη Κακιούζη ήταν μπροστά με +15 (76-61). Ο Κεραυνός διατήρησε το προβάδισμα του έως το τέλος και πήρε την νίκη με τελικό σκορ 87-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 44-43, 65-53, 87-67