Κέρδισε και ελπίζει ο ΑΠΟΕΛ – Πάλεψε με νύχια και δόντια παρά τις απουσίες ο Απόλλωνας

0

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι των ‘Θρύλων’ αφού επιβλήθηκε -σε αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε μόλις πριν από λίγο στο Λευκόθεο- του Απόλλωνα με σκορ 78-71.

Οι γαλαζοκίτρινοι του Βασίλη Φραγκιά ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πήραν μια δίκαιη νίκη αποκρούοντας την αντεπίθεση διαρκείας των κυανολεύκων στην τέταρτη περίοδο.

Ο ΑΠΟΕΛ είχε σαν πρώτα βιολιά τους Μπέρι και Γκίλμπερτ που σημείωσαν από 23 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ 12 πόντους πρόσθεσε ο Στέφανος Ηλιάδης.

Από πλευράς Απόλλωνα εξαιρετικός ήταν ο Φίλίππος Τίγκας με 20 πόντους (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ) ενώ 18 πρόσθεσε ο Ντέρικ Γκόρντον. Να σημειώσουμε πως οι κυανόλευκοι αγωνίστηκαν με 2 ξένους αφού δεν είχε δηλωθεί έγκαιρα ο Φιλ Χένρι.

Ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε τους πρώτους πόντους στο παιχνίδι με τρίποντο του Ηλιάδη στο 1′ (3-0) και μέχρι το 5′ είχε διαφορά οκτώ πόντων (10-2). Δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Κούνας έκανε το 19-13, για να ολοκληρωθεί η περίοδος με λέι απ του Ντόρσεϊ που μείωσε σε 19-15.

Η ομάδα της Λευκωσίας διατήρησε το προβάδισμά της και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μάλιστα, με το καλάθι του Μπέρι λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ανέβασε τη διαφορά κατά δύο πόντους (42-36).

Οι γηπεδούχοι με δίποντο του Παπαμιχαήλ στο 29′ άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ σε διψήφιο αριθμό (59-49), με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με λέι απ του Ελευθερίου που έκανε το 59-51.

Στο 36′ ο ΑΠΟΕΛ κρατούσε απόσταση δέκα πόντων (72-62) μετά το καλάθι του Μπέρι, με τον Απόλλωνα να φτιάχνει σερί επτά πόντων και στο 38′ ο Ελευθερίου μείωσε σε 72-69. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, παίρνοντας τη νίκη με τελικό σκορ 78-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 42-36, 59-51, 78-71