Κέρδισε την Έγκωμη και θέση στην πρώτη εξάδα η Ρ&Ρ

0

Επιστροφή στις νίκες για την Ρ&Ρ χθες βράδυ, η οποία στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής κέρδισε τον Δήμο Έγκωμης με 62-55 και παράλληλα ανέβηκε εκ νέου στην 6η θέση της Βαθμολογίας παρέα με την Γροθιά-Κερύνεια. Για τους “Μακεδόνες” αυτή ήταν η 8η ήττα στη φετινή σεζόν, η οποία τους έριξε στην 10η θέση, ένα μόλις βαθμό πάνω από την κρίσιμη 12η θέση που οδηγεί στα πλέι-οφ και ενδεχομένως να αποδειχθεί καθοριστική, αν ληφθεί υπόψη και η συνέχεια του προγράμματος που καλούνται να δώσουν.

Η αναμέτρηση χθες βράδυ στο κλειστό του Αγίου Δομετίου ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πήραν κεφάλι στο σκορ από νωρίς και κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με +12 σε κάποιο σημείο του αγώνα. Η πρώτη περίοδος έληξε με το σκορ στο 18-11 και το ημίχρονο με 31-22 υπέρ της ομάδας του Πάμπου Παπαχαραλάμπους. Εντελώς διαφορετικά όμως εξελίχθηκαν τα δεδομένα στην επανάληψη, αφού οι Εγκωμίτες με αντεπίθεση διαρκείας, έκαναν την συνήθη απόπειρα ανατροπής των εις βάρος τους δεδομένων.

Με ένα σερί 22-11 κατάφεραν να ψαλιδίσουν την διαφορά και να πάρουν μάλιστα αυτοί το προβάδισμα με τη λήξη της 3ης περιόδου προηγούμενοι με 42-44 και μετατρέποντας την 4η περίοδο σε θρίλερ. Προ του φάσματος της ήττας, οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν, βελτίωσαν αισθητά την απόδοσή τους και πέρασαν εκ νέου αυτοί μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή (54-53 στα 4′ πριν τη λήξη). Παρά τις προσπάθειες των “Μακεδόνων” να πάρουν ξανά αυτοί τα ηνία, κάτι τέτοιο δεν συνέβη ποτέ, αφού οι της Ρ&Ρ όχι μόνο δεν έχασαν το προβάδισμά τους, αλλά με κρίσιμα καλάθια στα τελευταία λεπτά το διεύρυναν, φτάνοντας στο τελικό 62-55.

MVP των νικητών και του αγώνα ήταν ο Κωνσταντίνος Σελιτάς, ο οποίος σημείωσε 26 πόντους και τον ακολούθησαν ο Παναγιώτης Κουτούσης με 14 και ο Chris O’ Quinn με 9. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Κύπρος Δημητρίου και Μάριος Μενοίκου με 15 πόντους έκαστος, με βασικό συμπαραστάτη τον Κυριάκο Πελεκάνο με 9. Την επόμενη αγωνιστική, η Ρ&Ρ θα αγωνιστεί με τους Olympos Wolves, ενώ ο Δήμος Έγκωμης θα φιλοξενήσει την Crepaland.