Κέρδισε την ΚΕΠ/Δικέφαλος η ΕΑΚ και έβαλε πλώρη για τα ψηλά

0

Επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί, η ομάδα της Ένωσης Αθλητικογράφων Κύπρου πήρε την νίκη-πρόκριση χθες βράδυ, επικρατώντας στον επαναληπτικό της ΚΕΠ/Δικέφαλος Γερίου με 60-43 και εξασφάλισε το 3ο εισιτήριο για την Προημτελική Φάση του Πρωταθλήματος Ανδρών, εκεί όπου θα συναντήσει την ομάδα του CyprusBasket. Για την ομάδα του Γερίου, η οποία αγωνίστηκε χωρίς 2 σημαντικές μονάδες της (Αντρέας Θεμιστοκλέους και Nemanja Bjedov), το χθεσινό παιγνίδι ήταν το τελευταίο της στο φετινό μαραθώνιο, εφόσον όπως και οι υπόλοιπες που αποκλείονται σε αυτή τη φάση δεν συνεχίζουν πια στο Πρωτάθλημα.

Ο αγώνας χθες βράδυ στον Άγιο Δομέτιο, ο οποίος ήταν ο επαναληπτικός του ισόπαλου 53-53 της περασμένης εβδομάδας στο Γέρι, είχε αρκετό σασπένς και ενδιαφέρον μέχρι τις αρχές του Β’ ημιχρόνου, διάστημα κατά το οποίο οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να έχουν στενή επαφή με το σκορ και να δείχνουν ότι μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι από το παιγνίδι. Από τα μέσα της τρίτης περιόδου και μετά όμως, οι γηπεδούχοι με κύριες επιθετικές αιχμές τους Παπαθανασίου και Νικολάου άρχισαν αργά και σταθερά να κτίζουν μία υπέρ τους διαφορά, η οποία με την πάροδο του χρόνου είτε διερυνόταν, είτε απλά συντηρούνταν.

Στο Α’ ημίχρονο το παιγνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο και έδειχνε να αποτελεί μία συνέχεια του πρώτου αγώνα στο Γέρι. Η 1η περίοδος έληξε με 16-14 και η 2η με 29-23. Με την έναρξη της επανάληψης όμως, οι παίκτες του Βόρι Καραγιάννη άρχισαν να παίρνουν γερά τα ηνία του αγώνα και σε συνδυασμό με την βελτίωση της αμυντικής τους λειτουργίας, αλλά και την επιθετική δυσκολία των φιλοξενουμένων απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, δεν άργησαν να ξεφύγουν στο σκορ με γεωμετρική πρόοδο. Η 3η περίοδος έληξε με 42-33 και γύρω στα μισά της 4ης περιόδου η διαφορά εκτοξεύτηκε ακόμα και στο +20 υπέρ της ΕΑΚ.

Τα τελευταία λεπτά ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, εφόσον η διαφορά δεν μπορούσε να καλυφθεί στο εναπομείναν χρονικό διάστημα κι έτσι το τελικό σφύριγμα βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη νίκη-πρόκριση με 60-43. Κορυφαίος για άλλη μια φορά από πλευράς νικητών ο Κώστας Παπαθανασίου (18 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 5 ασσίστ), ενώ πολύ καλό παιγνίδι έκανε και ο αρχηγός Κωνσταντίνος Νικολάου. Σημαντική όμως ήταν η συμβολή και των Λοϊζίδη, Ιακώβου και Καραγιάννη. Από πλευράς ΚΕΠ ξεχώρισε ο Κώστας Τσούνης (14 πόντοι, 9 ριμπάουντ), με συμπαραστάτες τους Μπάλλα, Σολομωνίδη και Τσουρουνάκη.