Κλίπερς – Νάγκετς 101-110: Σούπερ Ντένβερ και 1-1

0

Απολαυστικοί οι Νάγκετς, προηγήθηκαν ακόμα και με 23 πόντους διαφορά κόντρα στους Κλίπερς και τελικά πήραν τη νίκη με 110-101, ισοφαρίζοντας σε 1-1 την σειρά.

Οι Νάγκετς είναι εδώ και το βροντοφωνάζουν. Παίζοντας διαστημικό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο και κάνοντας όσα χρειαζόταν στο δεύτερο, το Ντένβερ επιβλήθηκε με 110-101 των Κλίπερς στο Game 2 και ισοφάρισε σε 2-2 την σειρα.

Οι δύο ομάδες πρακτικά άλλαξαν ρόλους σε σχέση με το Game 1, όταν και είχαν κυριαρχήσει οι Κλίπερς, με τους Νάγκετς να είναι απλώς καταιγιστικοί από την αρχή και να μην αφήνουν περιθώρια στην ομάδα του Λ.Α

Το Ντένβερ άνοιξε το παιχνίδι ξεφεύγοντας με 2-12 και 9-23, πριν κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 25-44. Και δεν έμεινε εκεί, ανεβάζοντας την διαφορά στους 23 πόντους (31-54) στην δεύτερη περίοδο, κλείνοντας τελικά το πρώτο ημίχρονο προηγούμενο με 56-72. Ήταν όμως η συνέχεια που είχε ενδιαφέρον.

Έπειτα από ένα ισορροπημένο τρίτο δωδεκάλεπτο, που η διαφορά ήταν σταθερά διψήφια, οι Κλίπερς αντεπιτέθηκαν στην τέταρτη περίοδο και μείωσαν σε 86-91. Οι Νάγκετς ωστόσο δεν πανικοβλήθηκαν, παρά απάντησαν με ένα σερί 10-0, ξέφυγαν με 86-101 και “καθάρισαν” το παιχνίδι.

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ με 28 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Νίκολα Γιόκιτς να προσθέτει 26 πόντους και 18 ριμπάουντ και τους Πολ Μίλσαπ και Γκάρι Χάρις από 13 πόντους.

Για του Κλίπερς, ο Πολ Τζορτζ είχε 22 πόντους (αλλά με 7/19 σουτ και ο Ίβιτσα Ζούμπατς 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Κουάι Λέοναρντ να μένει στους 13 πόντους με 4/17 σουτ, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-44, 56-72, 77-89, 101-111

ΚΛΙΠΕΡΣ (Ρίβερς): Λέοναρντ 13 (4/17 σουτ, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μόρις 11 (3/9 σουτ, 2 τρίποντα), Ζούμπατς 15 (9 ριμπάουντ), Μπέβερλι 2, Τζορτζ 22 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκριν 10 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Χάρελ 10, Τζάκσον 3 (1), Γουίλιαμς 13 (6/16 σουτ, 0/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Μαν, Σάμετ 2

ΝΑΓΚΕΤΣ (Μαλόουν): Μίλσαπ 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκραντ 5 (1/9 σουτ, 0/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιόκιτς 26 (4 τρίποντα, 18 ριμπάουντ, 6 λάθη), Μάρεϊ 28 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Χάρις 13 (4), Πλάμλι 2, Πόρτερ 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Κρεγκ 3, Μόρις 10 (1)