ΚΡΙΜΑ! Ήττα στην παράταση για τον Κεραυνό

0

Ο Κεραυνός πάλεψε στην Αρένα Μπότεβγκραντ για να κρατήσει το αήττητό του στους ομίλους του FIBA Europe Cup, όμως ηττήθηκε από την Μπάλκαν στην παράταση με 85-76, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της διοργάνωσης.

Για τους Βούλγαρους είναι η τρίτη σερί νίκη και βρίσκονται στην κορυφή με έξι βαθμούς, με τον Κεραυνό να ακολουθεί με πέντε. Στους τέσσερις έφθασε η Οπάβα που κέρδισε εντός έδρας, στον άλλο σημερινό αγώνα του ομίλου, με 80-70 την Λέβιτσε που έχει τρεις βαθμούς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την μεγαλύτερη απόσταση να είναι στους τέσσερις πόντους, όπως στο 8′ μετά το καλάθι από τον Γκόντφρεϊ για την Μπάλκαν (17-13), η οποία είχε το προβάδισμα στο τέλος της περιόδου (19-17).

Με τρίποντο του Στυλιανού ο Κεραυνός πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ (19-20) στο 12′, ενώ στο 15′ με νέο τρίποντο από τον ίδιο καλαθοσφαιριστή η διαφορά έφθασε στους έξι (21-27). Η εναλλαγή του σκορ συνεχίστηκε και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου που βρήκε τους γηπεδούχους με προβάδισμα δύο πόντων (37-35), χάρις σε τρίποντο του Ιβανόφ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Βούλγαροι κατάφεραν να ανοίξουν τις αποστάσεις και μέχρι το τέλος της περιόδου είχαν διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (58-48).

Μέχρι το 38′ η ομάδα του Στροβόλου ήταν με οκτώ πόντους (70-62) πίσω στο σκορ, όμως δεν τα έβαλε κάτω και 24 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος ισοφάρισε σε 70-70 με το λέι απ του Κρουμπαλί, ενώ λίγο αργότερα ο Ρόμπινσον με βολή έβαλε μπροστά τους «ερυθροκίτρινους» (70-71). Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση μετά από μία εύστοχη βολή του Δίπλαρου (71-71).

Στην πεντάλεπτη παράταση η Μπάλκαν πέτυχε εννέα πόντους περισσότερους (14 έναντι 5) και πήρε το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 85-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 37-35, 58-48, 71-71, 85-76 (παρ.)