ΚΡΙΜΑ! Ήττα στον πόντο για την Εθνική Κ16 (vid)

0

Η Εθνική μας ομάδα Κ16 ηττήθηκε με 61-60 από την Ελβετία σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του FIBA U16 European Challenger, η οποία κρίθηκε στο τελευταίο σουτ.

Ο αγώνας κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο καθώς το σουτ του Στέφανου Τίγκα από τα πέντε μέτρα δεν βρήκε στόχο. Συγκεκριμένα η ομάδα μας είχε 4 δευτερόλεπτα για εκδήλωση επίθεσης και κατάφερε να βγάλει ένα σωστό σύστημα αλλά δυστυχώς η μπάλα δεν έπεσε μέσα στο καλάθι.

Πρώτος σκόρερ για την Εθνική μας ήταν ο Παναγιώτης Κουτούρης με 14 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Τίγκας και Χριστοφορίδης με 12.

Τα παιδιά του Μιχάλη Ματσεντίδη ξεκίνησαν δυναμικά το ματς και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενα με 23-17. Η δεύτερη περίοδος ήταν, όμως, αυτή που τους “πλήγωσε” καθώς οι Ελβετοί αντεπιτέθηκαν και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 37-36. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τον αγώνα να διατηρεί τον χαρακτήρα του ντέρμπι. Τα πάντα κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο όπου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Δυστυχώς, το σουτ του Τίγκα στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο και έτσι η Ελβετία πήρε τη νίκη.

Όπως και να έχει αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στον Μιχάλη Ματσεντίδη και τους παίκτες του που πάλεψαν σκληρά και απέδειξαν πως η νέα γενιά της Κύπρου έρχεται δυναμικά.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 37-36, 48-46, 61-60

Ελβετία: Αλέξιτς 2, Ντ Σίλβα 6, Εντζοκ 11, Μπέιρνς 5, Ρουνγκασαμι 12, Νουξ 6, Μπλάνκο, Κόρντα 6, Κερέντζιν, Πικαρέλι, Στάνκοβιτς 13.
Κύπρος: Χριστοφορίδης 12, Κουτούρης 14, Μαλαθούρα 6, Τίγκας 12, Τσουλούπας 10, Ασλανίδης, Χριστοδουλίδης 2, Κονοπίδης, Νεοφύτου 4, Ομπιχιε, Πενταρης.

Δείτε το στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ

Δείτε ολόκληρο τον αγώνα και τα δραματικά τελευταία δευτερόλεπτα στο παρακάτω βίντεο: