Κυπελλούχος ο ΑΠΟΠ με ΣΟΥΠΕΡ Άθω Δημητρίου!

239

Κυπελλούχος Β1&Β2 Ανδρών αναδείχθηκε ο ΑΠΟΠ αφού επικράτησε στο μεγάλο τελικό του Αχιλλέα Καιμακλίου με 51-36. Ο αγώνας όπως αντιλαμβάνεστε και από το τελικό σκορ δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας και κρίθηκε κυρίως στο πάθος και τις προσωπικές μονομαχίες. Κορυφαίος και MVP του τελικού ο αρχηγός του ΑΠΟΠ Άθως Δημητρίου που ήταν ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ αφού σημείωσε 17 πόντους ενώ κατέβασε και 9 ριμπάουντ.

Ο αγώνας είχε 2 όψεις αφού με το ξεκίνημα κυριάρχησε η νευρικότητα και οι καλές άμυνες (ή οι κακές επιθέσεις). Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με το απίστευτο 4-7 για τους Καιμακλιώτες με τις 2 ομάδες να τα “σπάνε”. Παρά την κακή επιθετικά εικόνα το αρχικό πλάνο των τυπικά φιλοξενούμενων έδειχνε να δουλεύει στην εντέλεια στο αμυντικό μισό αφού οχυρώνοντας το ζωγραφιστό έκλεισαν κάθε πιθανή δίοδο προς το καλάθι με σκοπό να εξουδετερώσουν το inside game του ΑΠΟΠ.

Στην επίθεση δειλά δειλά η ομάδα του Σιακαλλή έβρισκε τις λύσεις και με τον πολύ δραστήριο Σολδάτο προηγήθηκε με 7-16 στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου. Αυτό ήταν και το κομβικό σημείο αφού οι παίκτες του Ασωνίτη αποφάσισαν να πληγώσουν τους Καιμακλιώτες με το ίδιο νόμισμα. Δίνοντας το περιφερειακό σουτ και με τον αρχηγό τους να δείχνει σε μεγάλα κέφια έτρεξαν ένα σερί 18-3 για να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 25-19.

Όπως τελείωσε το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε και το 3ο αφού οι Παφίτες διατηρούσαν μια διαφορά 7-8 πόντων μέχρι το 32-24. Τότε ο αρχηγός του Αχιλλέα πήρε τ’όπλο του κσι με 2 τρίποντες βόμβες (και καλάθι του Τέγγερη μετά από back door του Σοφοκλεους) έφερε ξανά το παιχνίδι στην απόλυτη ισοπαλία (32-32). Αυτό ίσως ήταν υο κομβικότετο σημείο του Τελικού αφού οι γηπεδούχοι έδειξαν πολύ περισσότερα ψυχικά αποθέματα και καθαρό μυαλό ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη συνοχή τους. Ενδεικτικότερη φάση με το σκορ στο 36-32 και μόλις 3.8 δευτερόλεπτα για τη λήξη του 3ου με τους παίκτες του ΑΠΟΠ να έχουν επαναφορά από το κέντρο οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν ένα πολύ εύκολο καλάθι με back door πάσα στον Δημητρίου για το 38-32.

Το τέταρτο δεκάλεπτο άνηκε ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ στον ΑΠΟΠ. Η ομάδα του Μάρκου Ασωνίτη έδειχνε πολύ πιο αποφασισμένη και με το μαχαίρι στα δόντια ενώ οι παίκτες του Σιακαλλή με τον Σολδάτο να έχει σιγήσει έδειχναν εγκλωβισμένοι στο δικό τους στυλ παιχνιδιού. Το 38-32 έγινε 51-35 με τους Άθω και Χαράλαμπο Δημητρίου αλλά και τον Κουκούνη να “σκοτώνουν” από την περιφέρεια τον Αχιλλέα που πέτυχε μόλις 4 πόντους στα τελευταία 12:30 λεπτά του αγώνα!

*Ο αρχηγός και MVP Άθως Δημητρίου (17 πόντους/9 ριμπάουντ) ήταν ο μοναδικός καλαθοσφαιριστής με διψήφιο αριθμό πόντων.

**Εξαιρετική αρμόσφαιρα δημιούργησαν περίπου 700 θεατές (στη συντριπτική τους πλειοψηφία οπαδοί του ΑΠΟΠ) αριθμός που δεν μαζεύτηκε σε κανένα φετινό αγώνα της Α’ Κατηγορίας

***Ιδιαίτερη μνεία στους καλαθοσφαιριστές και προπονητές των 2 φιναλίστ αφού παρά την κρισιμότητα του αγώνα δε σημειώθηκε ούτε η παραμικρή αψιμαχία με το παιχνίδι να αρχίζει και να τελειώνει σε αθλητοπρεπέστατα πλαίσια.

***Συγχαρητήρια και στη διαιτησία που σε αγώνα με εκατοντάδες επαφές, σκληρές άμυνες και πολλές μονομαχίες πέρασε απαρατήρητη