Λαμποράλ Κούτσα – Ολυμπιακός 76-82

0

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός στη Βιτόρια, όπου επικράτησε με 82-76 απέναντι στη Λαμποράλ Κούτσα. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους ερυθρόλευκους οι Σπανούλης, Μάντζαρης και Χάντερ.

Οι Βάσκοι θέλησαν να παίξουν γρήγορο μπάσκετ και ξεκίνησαν το παιχνίδι με κοντό σχήμα. Αυτό δούλεψε για λίγο, όπου η Λαμποράλ πήρε προβάδισμα με 7-3. Μετά όμως ο Ολυμπιακός ισορρόπησε με τον Χάντερ και τον Μάντζαρη να μπαίνουν μπροστά στο σκορ και να τελειώνει το δεκάλεπτο με 18-24.

Με διαρκές αλλαγές από τον Σφαιρόπουλο (πήραν συμμετοχή όλοι οι παίχτες μέχρι το 11ο λεπτό), για να κρατήσει την φρεσκάδα και τη ταχύτητα στην ομάδα του, αλλά και με τους Πρίντεζη και Σπανούλη να ανεβάζουν στροφές, ο Ολυμπιακός έφτασε τη διαφορά μέχρι και τους 11 πόντους (32-43).

Το τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στους ίδιους ρυθμούς, με τον Πρίντεζη και τους συμπαίχτες του να φορτώνουν το καλάθι των Βάσκων και η διαφορά να ξεφεύγει σε μεγάλα επίπεδα (38-55). Στα τρία τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου όμως, είχαμε το σερί 9-0 για τη Λαμποράλ, που της επέτρεψε να διεκδικήσει ξανά το ματς (47-55). Ήρθαν όμως και οι πολύ κρίσιμοι πέντε πόντοι από τον Σπανούλη, που έσωσε την παρτίδα για τον Ολυμπιακό.

Ο αρχηγός των ερυθρολεύκων συνέχισε να σκοράρει και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Παρά τις προσπάθειες του Τζέιμς για την ομάδα των Βάσκων, ο Μάντζαρης στο 35′ με τρίποντο έκανε το 60-75, δίνοντας τη χαριστική βολή. Η Λαμποράλ μείωσε στους 8, αλλά δεν κατόρθωσε τίποτα περισσότερο στο παιχνίδι. Ο Μπουρούσης έμεινε σε μέτρια βραδιά και ο Ολυμπιακός κατέκτησε μια μεγάλη νίκη, που αποτελεί μήνυμα προς τους αντιπάλους του στον όμιλο-φωτιά.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 34-43, 56-62, 76-82

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 16, Κοζέρ 7, Πλάνινιτς 4, Σενγκέιλα 7, Χανγκά 7, Μπουρούσης 12, Μπλάζιτς 7, Ντιόπ 4, Τιγιέ 7, Άνταμς 5, Κορμπάτσο

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ, Τζέιμς 7, Χάντερ 17, Παπαπέτρου 1, Σπανούλης 19 (3), Στρόμπερι, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 15, Αγραβάνης 5, Μάντζαρης 14 (3), Χάκετ 4